5 najpopularniejszych aut sportowych w Polsce – czym jeździmy ekstremalnie?

wnętrze sportowego auta

Auta sportowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością nie tylko w wypożyczalniach samochodów, ale i w sprzedaży. Możliwość osiągania dużych prędkości, testowania osiągów największych klasyków i doświadczania przypływu adrenaliny wzrastającej wraz z prędkością jazdy zdecydowanie bywa niezwykle kusząca. Po które auta sięgamy jednak najczęściej? Oto top 5 najpopularniejszych aut sportowych w Polsce.

1.     Ford Mustang

Lider klasyfikacji ulubionych samochodów sportowych w Polsce nie zmienia się od wielu lat i nic w tym dziwnego – to klasyk, którego nie odpuści sobie żaden prawdziwy fan muscle cars. Nie ma znaczenia, czy zdecydujesz się na jednorazową przejażdżkę autem z wypożyczalni, czy odłożenie funduszy na zakup własnego czarnego konia, Mustangi zdecydowanie wiodą prym wśród popularnych, sprawdzonych i gwarantujących dobrą zabawę i niezwykłe emocje samochodów sportowych. Ile kosztuje taka zabawa? W wypożyczalni ceny rozpoczynają się już od 750 zł za dobę (nawet 279 zł przy dłuższym okresie wynajmu), natomiast przyjemność kupna Mustanga to już koszt w granicach 100-300 tysięcy złotych w zależności od stanu i przebiegu auta.

2.     Porsche Boxster

Porsche jest jedną z tych marek, które bez względu na model kojarzą się ze skokiem adrenaliny i przyjemną, sportową jazdą na wysokich obrotach. Wyjątkowy model Porsche 718 Boxster potrafi rozpędzić się od 0 do 100 km/h w zaledwie 4,7 sekundy – dla tych, którzy kochają sportową jazdę taki wynik wystarczy, by zupełnie stracić głowę i szukać sposobu na kupno nowego auta. Wynajem takiej zabawki to cena wahająca się blisko 799 zł za dobę. Trudno jednak nie zgodzić się z myślą, że takim autem trzeba przejechać się chociaż raz w życiu.

3.     Mazda MX-5

Małe, dynamiczne, japońskie – choć Mazdy nie należą do grona typowych, amerykańskich muscle cars, prowadzenie ich to czysta przyjemność szczególnie w przypadku aut ze sportowym nadwoziem. MX5 to model kultowy, rozwijający prędkości maksymalne w okolicy 220 km/h. Przy polskich warunkach drogowych zdecydowanie pozwala odczuć radość z szybkiej jazdy bez ryzyka wypadnięcia z drogi na pojedynczej dziurze w drodze. Być może Mazda MX-5 nie daje wrażeń rodem z Szybkich i Wściekłych, ale doskonale nadaje się na pierwsze sportowe auto w kolekcji i zabawkę, którą warto się pochwalić.

4.     Mercedes-Benz A45s

Szybki, niezawodny i dynamiczny, a do tego prezentujący się jak samochód, który z powodzeniem wyjechałby z garażu Bonda. Najnowsze modele A45s potrafią rozpędzać się do 100 km/h w zaledwie 3,9 sekundy i pozwalają na błyskawiczną zmianę biegów, dzięki której każde dodatkowe 50 km/h na liczniku spowoduje szybsze bicie serca. Mercedesy to auta, które choć niepozorne, zdecydowanie nadają się do ekstremalnie szybkiej jazdy w trasie i robią wrażenie nawet na tych, którzy do aut sportowych nie są szczególnie przekonani.

5.     Audi RS3

Ostatnie, choć nie mniej zasłużone miejsce na liście najpopularniejszych samochodów sportowych w Polsce zajmuje Audi RS3 stworzony do pokonywania trasy szybko, sprawnie i z dużą dawką adrenaliny na fotelu kierowcy i pasażera. Wyjątkowe Audi, choć zamknięte w formie limuzyny, bez problemu radzi sobie z nabieraniem prędkości i już w niespełna 4,1 sekundy rozpędza się do 100 km/h. Robotę robi tu 400 KM zamkniętych pod maską eleganckiej, sportowej sylwetki. Nic dziwnego, że dla tak wielu osób to właśnie Audi RS3 trafia na szczyt listy marzeń o sportowych samochodach.

audi rs

Dlaczego kupujemy auta sportowe?

Pomiędzy możliwością wynajmu a zakupu auta sportowego, zdaje się że coraz większe grono Polaków decyduje się na zdobycie wymarzonego modelu na własność. Chęci poczucia prędkości, przypływu adrenaliny i bezpiecznego szaleństwa na drodze nie da się wyjaśnić logicznie – aby zakochać się w jeździe sportowymi autami wystarczy jedna przejażdżka którymś z kultowych modeli. Fakt, że będą prezentowały się wyjątkowo dobrze w garażu i na trasie i zawsze będą wzbudzały zainteresowanie wszystkich dookoła uzupełnia niekończącą się listę korzyści z posiadania wyjątkowego sportowego modelu.