Czy to już czas na wymianę oleju?

mechanik samochodowy

Wymiana oleju to jeden z najbardziej podstawowych, a jednocześnie najważniejszych, elementów obsługi technicznej samochodu. Ludowa mądrość mówi, że powinno się wymieniać olej co pół roku lub 5 tysięcy kilometrów. Chociaż na pewno te zasady nie są najgorszymi radami, to jednak należy zwrócić uwagę też na inne wskaźniki, które mówią nam, że już nadszedł czas, by wymienić olej.

Dlaczego wymiana oleju jest tak ważna?

Dzięki wymianie oleju i filtrów zapewniamy silnikowi naszego samochodu najlepsze możliwe warunki do pracy. Należy pamiętać, że pod maską samochodu poruszają się wszystkie ruchome części: tłoki, zawory i inne elementy. Wytwarzają one ciepło i bez odpowiedniego smarowania będą niszczyć silnik. Wymiana oleju sprawia więc nie tylko, że auto lepiej się prowadzi i działa na bieżąco. Dzięki temu oszczędzamy również na naprawach, które kosztują znacznie więcej niż wymiana oleju. Bez niego silnik będzie się przegrzewał i niszczył przez nadmierne tarcie. Olej usuwa też zużyte cząstki i szlam, a brud może być również zabójczy dla silnika i powodować korozję.
Należy pamiętać, aby zapoznać się z instrukcją obsługi i sprawdzić, jakiej konkretnej masy i gatunku oleju potrzebuje nasz samochód.

Twój olej silnikowy jest ciemny

Czysty olej silnikowy ma kolor bursztynowy. Wraz z upływem czasu, gdy z niego korzystamy staje się coraz ciemniejszy. Jeżeli nasz olej silnikowy ściemniał tak bardzo, że wydaje się czarny to zdecydowanie powinniśmy go wymienić. Możemy sprawdzić stan naszego oleju wyciągając bagnet z silnika, wycierając go i wkładając z powrotem. Jeżeli po wyciągnięciu bagnetu ponownie przez olej widzimy metal to wszystko jest w porządku. Jeżeli jednak olej jest tak ciemny i brudny, że nie widzimy nic prócz niego to powinniśmy przystąpić do wymiany.

olej silnikowy

Głośna praca silnika

Najważniejszą funkcją jaką spełnia olej silnikowy jest to, by zapobiegał kontaktu metalu z metalem. Jeżeli więc bez powodu zaczynamy stopniowo słyszeć, że nasz silnik pracuje coraz głośniej, lub nawet słyszymy stukanie dochodzące z silnika, to może oznaczać, że olej zaczyna się rozkładać. Zwłaszcza jeżeli minęło już sporo czasu od ostatniej wymiany. Wtedy bezzwłocznie powinniśmy wymienić olej.

Zapala się kontrolka

Kontrolka „Zmień olej” lub „Sprawdź silnik” włącza się, jeżeli coś jest nie tak z naszym pojazdem i nigdy nie powinniśmy jej lekceważyć. Oczywiście jeżeli kontrolka mówi nam, że mamy wymienić olej to powinniśmy to zrobić. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze możemy liczyć na kontrolki. Są to bardzo dobre wskaźniki jednak jeżeli elektronika nie działa prawidłowo mogą się one nie zapalić. Jeżeli od dłuższego czasu nie wymienialiśmy oleju to, mimo braku świecących kontrolek, najlepiej sprawdzić czy wszystko jest w porządku.

W samochodzie czujemy zapach oleju

Jeżeli w samochodzie wyczuwamy zapach oleju może to oznaczać, że mamy wyciek. To już poważniejszy problem, którego prawdopodobnie nie naprawi sama wymiana oleju. W takiej sytuacji powinniśmy więc niezwłocznie oddać nasz samochód do naprawy.
Niezależnie od tego czy zauważyliśmy objawy, które sugerują nam wymianę oleju, czy też przyszedł na to czas zgodnie z instrukcją konserwacji pojazdu, pamiętajmy, że to rutynowa, ale bardzo ważna czynność. Najlepiej robić to w profesjonalnym zakładzie i jednocześnie poprosić o przegląd. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasze auto może sprawnie funkcjonować i możemy na nim polegać.