Dlaczego warto wybrać pojazd elektryczny?

stacja ładownia auta elektrycznego

 

Samochody elektryczne w ostatnim czasie „zelektryzowały” rynek motoryzacyjny. Poniekąd słusznie, gdyż auto elektryczne ma zdecydowanie interesujące zalety. Posiada też oczywiście wady, o których również należy pamiętać. Dlatego decyzja o zakupie samochodu elektrycznego powinna być bardzo solidnie przemyślana, zanim dokonamy ostatecznego wyboru.

Zalety pojazdu elektrycznego

  • Samochód elektryczny jest zachwalany przede wszystkim za to, że w porównaniu z klasycznym autem, nie emituje spalin do bardzo zanieczyszczonego dziś środowiska. Szczególnie że troska o planetę powinna być coraz bardziej istotna dla nas wszystkich.
  • Inną kwestią jest proste, wygodne sterowanie. Nie ma konieczności wymiany filtrów ani oleju, zatem nie produkujemy kolejnych, uciążliwych odpadów. Samochód elektryczny jest prostszy w swojej konstrukcji, dzięki czemu, mniej awaryjny. Wiele osób docenia ciche przemieszanie się autem. Może to jednak mieć swoje minusy, gdyż przyzwyczajeni do dźwięku samochodu piesi lub rowerzyści zwyczajnie mogą nie zauważyć nadjeżdżającego auta.
  • Kupując pojazd elektryczny, możemy posiadać własną, domową stację ładowania. Pomoc w jej zamontowaniu oferuje np. skupiona na działaniach proekologicznych firma.
  • Jeśli nasz dom jest wyposażony w panele fotowoltaiczne, tym lepiej! Dzięki temu nie dość, że generujemy własny prąd z energii słonecznej, to dodatkowo dzięki niej możemy naładować swoje auto. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pojazd elektryczny ładuje się przez kilka godzin i potrzebuje do tego dużej mocy. Zatem posiadana instalacja elektryczna również musi być odpowiednio odporna na przeciążenia.
  • Koszty przejazdu na trasie są bez porównania niższe– w przypadku auta elektrycznego wyniosą zaledwie ok. 2 do 10 złotych.
  • Samochody elektryczne nie zawierają w sobie elementów ani substancji narażonych na wybuch- a co za tym idzie, auta te nie stwarzają ryzyka detonacji w razie wypadku drogowego. Może to przyczynić się do obniżenia śmiertelności w wypadkach, w których zgon nastąpił właśnie w wyniku wybuchu auta.

Domowa stacja ładowania- dlaczego warto?

Auto elektryczne ma jedną, stosunkowo dużą wadę- nie da się przejechać na jednym naładowaniu zbyt długiego dystansu. Zazwyczaj jest to odległość oscylująca w granicach np. 100-120 km. Jest to dosyć problematyczne, szczególnie jeśli w ciągu dnia pokonujemy duże odległości, a i trzeba pamiętać o tym, że jazda po mieście również generuje większą ilość energii niż jazda poza miastem. Czas ładowania auta elektrycznego może wynosić nawet do 10 godzin (zależy od modelu). Jest to ogromne obciążenie dla instalacji elektrycznej, która może tego nie wytrzymać. W najlepszym wypadku nastąpi odcięcie dostępu do prądu, w najgorszym- spalenie instalacji. Dlatego właśnie wskazane jest zaopatrzenie się w domową stację ładowania samochodów elektrycznych. Dzięki profesjonalnemu podłączeniu instalacja jest zoptymalizowana pod kątem pobierania energii z naszego systemu elektrycznego w taki sposób, by jej nadmiernie nie obciążać. Jeśli mamy zamontowane panele fotowoltaiczne, tym lepiej, gdyż wszystkie te elementy da się połączyć w jedną, całkiem opłacalną instalację. Wykorzystanie takiego rozwiązanie to większe bezpieczeństwo Twojego domu oraz o wiele mniejsze obciążenie domowego budżetu.

Czy zatem samochód elektryczny jest dobrym pomysłem? Poniekąd tak. Należy jednak pamiętać, że wszystko ma swoją ciemną stronę, również pojazdy elektryczne. Jest to rozwiązanie, które wymaga dopracowania jeszcze wielu kwestii. Samo użytkowanie auta nie obciąża środowiska tak, jak auto spalinowe, lecz jego produkcja- już tak, lecz jest to temat na osobny tekst. Zatem auto elektryczne może być rozwiązaniem przyszłości, ale do każdego rozwiązania trzeba podchodzić z głową.