Formalności przy wypożyczaniu samochodu

mężczyzna podający kluczyki

Czasem podróż służbowa czy wyjazd na urlop jest równoważny z pozostawieniem swojego samochodu w miejscowości zamieszkania. Jednak jeśli nie chcesz być zależny od komunikacji miejskiej w miejscu tymczasowego pobytu możesz skorzystać z wypożyczalni samochodów.

Jest to wygodne rozwiązanie również w wielu innych przypadkach niedyspozycji naszego pojazdu. Jakie podjąć kroki, aby jak najszybciej cieszyć się komfortem przemieszczania samochodem?
W pierwszej kolejności powinieneś wybrać wypożyczalnię oraz model interesującego Cię samochodu, a następnie sprawdzić jego dostępność w danym terminie. W niektórych przypadkach konieczne będzie dokonanie wcześniejszej rezerwacji. W tym celu możesz udać się do wypożyczalni osobiście. Jednak nieraz możliwa jest rezerwacja przez stronę internetową czy telefon.

Na co zwrócić uwagę?

Warto zapoznać się z regulaminem konkretnej wypożyczalni, ponieważ każdy usługodawca może ustalić własne zasady. Bywa, że wiek klienta decyduje o klasie samochodu, z którego będzie mógł skorzystać. Czasem ustalany jest również minimalny wiek kierowcy i długość stażu za kierownicą.
Regulamin i umowa to najważniejsze dokumenty regulujące zasady usługi wypożyczenia auta. Należy zwrócić uwagę na obowiązki klienta zawarte w umowie oraz na ubezpieczenie samochodu określające koszty do pokrycia w przypadku szkód wyrządzonych przez kierowcę. W wypożyczalni będziesz musiał ukazać prawo jazdy oraz dokument tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty lub paszport). Czasem dodatkowo wymagane jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego zatrudnienie lub prowadzenie działalności gospodarczej.


Płatności do uregulowania dotyczą opłacenia kaucji bądź zaliczki w zależności od regulaminu wypożyczalni w czasie dokonywania rezerwacji. Natomiast koszt wynajmu należy uregulować najpóźniej podczas odbioru samochodu. Ponadto obowiązują Cię wszystkie opłaty związane z mandatami za naruszenie przepisów prawa, a także koszty wypadków spowodowanych zdarzeniami losowymi oraz z winy wypożyczającego. Jednak w razie takich okoliczności wynajmujący nie może sam podejmować decyzji o naprawach usterek.

Warto pamiętać

Zanim wsiądziesz do wynajętego samochodu powinieneś sprawdzić jego stan. Dla pewności możesz zrobić zdjęcia ewentualnych uszkodzeń. Przy oddawaniu pojazdu jego stan zostanie dokładnie oceniony, dlatego postaraj się nie dopuścić do jakichkolwiek nowych usterek. Dodatkowo istotną kwestią jest to, że samochód zostaje wypożyczony z pełnym bakiem paliwa i z takim też powinien zostać zwrócony do wypożyczalni. Odstawienie auta na ustalone miejsce powinno mieścić się w czasie określonym w umowie.

Przedstawione wyżej wytyczne powinny być pomocne przy sprawnym skorzystaniu z wypożyczalni samochodów. Wiele osób korzysta z takiej możliwości na wakacjach za granicą czy w czasie kiedy prywatny samochód musi zostać na jakiś czas w serwisie naprawy. Jest to wygodna forma dla osób, które nie przepadają za komunikacją miejską.