Jak wybrać idealne kołpaki samochodowe?

Kołpaki stanowią nie tylko skuteczne zabezpieczenie felg samochodowych, ale są jednocześnie ozdobną forma koła. To element wyposażenia , który nie tylko pozytywnie oddziałuje na design pojazdu mechanicznego, ale również dodatnio wpływa na jego stan techniczny. Wybierając takie   zabezpieczenie felgi, nie należy kierować się jednak wyłącznie odczuciami estetycznymi.

Właściwy model

Aby dowiedzieć się, jaki rozmiar kołpaków samochodowych będzie pasował do konkretnego auta, należy sprawdzić wielkość koła. Zawsze jest ona umieszczana na oponie. W pojazdach osobowych najczęściej spotykane jest ogumienie o średnicy od 13 do 17 cali. Rozmiar zarówno opon, jak i kołpaków, musi być taki sam.

Po dobraniu odpowiedniej wielkości, warto zastanowić się nad sposobem mocowania kołpaka. Najpopularniejsze są montowania na wcisk, za pomocą metalowego pierścienia. To uniwersalna forma instalacji, która sprawdzi się we wszystkich pojazdach posiadających stalowe felgi. Jej niewątpliwą zaletą jest szybki i prosty montaż. Niestety wspomniany atut, może okazać się jednocześnie sporym minusem. Łatwa forma zdemontowania może prowokować  złodziei. Czasem może się również zdarzyć, że kołpaki samoistnie odczepią się od opon w trakcie jazdy. Łatwo temu zapobiec, używając jednorazowych opasek zaciskowych, które uchronią ten element przed zaginięciem. Droższe, a jednocześnie bezpieczniejsze jest mocowanie tych części na śruby kół. Przy tego typu montażu nie ma możliwości utraty kołpaków podczas jazdy, nie wspominając już o zdecydowanie większej ochronie przed kradzieżą.

Oryginalny design

Po uporaniu się z kwestiami technicznymi, można spokojnie zająć się wizualnym aspektem kołpaków samochodowych. Na rynku dostępne są rozmaite modele, różniące się formą wykonania. Najczęściej spotykane to takie, które imitują wygląd felgi. Mogą pojawić się w wersji z dodatkiem czarnego koloru, co dobrze wygląda zarówno w sportowych, jak i bardziej eleganckich modelach aut. Nierzadko można kupić kołpaki w formie zabudowy całego koła. Nieco droższe modele, podkreślające indywidualność kierowcy, to te z wytłoczonym logo marki auta. Coraz większą popularnością cieszą się również kolorowe kołpaki, zazwyczaj tworzone na specjalne zamówienie posiadacza samochodu. Duży wybór zarówno klasycznych, jak i bardziej designerskich modeli kołpaków samochodowych, można znaleźć na: https://www.feuvert.pl/e-sklep/kolpaki.html.

Wybór materiału

Kołpaki samochodowe wykonane ze słabego gatunku tworzywa sztucznego, będą mniej wytrzymałe od tych wyprodukowanych z elastycznego materiału, np. ABS. Decydując się na zakup modelu stworzonego z surowca o słabych parametrach, trzeba liczyć się z koniecznością wymiany tego elementu w niedalekiej przyszłości, ponieważ może ono szybko ulec zużyciu. Lepszym wyborem będzie zakup kołpaków wytwarzanych ze wspomnianego wcześniej tworzywa, jakim jest ABS. To materiał, który odznacza się wysoką udarnością, twardością oraz odpornością na zarysowania. Wyprodukowane z niego akcesoria samochodowe są niezwykle elastyczne i wytrzymałe. Nie odkształcają się ani nie niszczą pod wpływem niskich temperatur, w trakcie montażu, czy podczas kontaktu koła z krawężnikiem. Dzięki temu, że posiadają dodatkową warstwę lakieru, ich powierzchnia jest gładka i lśniąca, a przy tym odporna na zarysowania.

Funkcja estetyczna, to nie jedyna rola, jaką pełnią te części motoryzacyjne. Wykonane z wysokiej klasy materiałów, stanowią swego rodzaju tarczę ochronną dla kół i elementów zawieszenia, zabezpieczając je przed błotem i innymi zanieczyszczeniami, a także korozją.

Nietrafiony zakup

Planując kupno kołpaków samochodowych, najlepiej udać się w tym celu do autoryzowanego serwisu samochodowego lub sklepu motoryzacyjnego albo zamówić je w Internecie, na stronie marketu motoryzacyjnego. Tylko kupno od sprawdzonych sprzedawców jest gwarancją długiego i pomyślnego użytkowania tych akcesoriów. Nie warto ulegać promocjom, które często oferują supermarkety. Jedyną zaletą kołpaków, których cena wynosi kilka złotych za sztukę, jest niewątpliwie niski koszt zakupu, który jednak rzadko kiedy idzie w parze z wysoką jakością oferowanych produktów. Niska cena wiąże się ze słabym rodzajem materiałów, z których części zostały wykonane. Zwykle już na etapie montażu, tego typu akcesoria mogą ulec uszkodzeniu. Jeśli nawet uda się je z powodzeniem zainstalować, łatwo będzie je zgubić na polskich, niepozbawionych usterek drogach. Zgubne działanie na kołpaki ma także sól drogowa, która może spowodować odbarwienia. Warto też wspomnieć o kwestiach estetycznych tego typu gadżetów. Niedbałe wykonanie oraz wyblakłe kolory, z pewnością nie wpłyną pozytywnie na wygląd auta.

Podsumowując: wybierając kołpaki samochodowe, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj materiału z którego zostały wykonane. Tylko te solidnie wyprodukowane, zapewnią  felgom i elementom zawieszenia skuteczną ochronę przed uszkodzeniami, korozją oraz brudem. Te z pozoru mało znaczące akcesoria, mogą całkowicie odmienić wygląd auta. Klasyczne modele – w kolorze czarnym lub srebrnym – spowodują, że pojazd zyska elegancki i bardziej estetyczny wygląd. Zaś bardziej oryginalne wzory sprawią, że auto będzie przyciągało wzrok innych i bez trudu wyróżni się na ulicy. Łatwość montażu tych elementów powoduje, że w prosty sposób można zmienić wygląd pojazdu, instalując na oponach inny wzór kołpaków. Jest to więc również prosty i tani sposób na zmianę designu samochodu.