Jak wynająć samochód w wypożyczalni?

Wypożyczanie aut

Pytanie na to odpowiedź jest prosta, natomiast wiele osób może żyć w błędnym przekonaniu, że procedura jest skomplikowana. Przede wszystkim aby wynająć samochodów najpierw trzeba zaznajomić się z regulaminem konkretnej firmy, w którym jasno jest określone kto może, a kto nie może wynająć pojazd. Samochody najczęściej mogą zostać wynajęte przez osoby, które posiadają prawo jazdy minimum 2 lata, natomiast wiek kierowcy musi przekraczać 21 lat, aczkolwiek w przypadku lepszych modeli samochodów, staż oraz wiek mogą być zwiększone, czasami nawet do 30 lat.

Wypożyczalnia samochodów a formalności

Wypełnienie dokumentów, po spełnieniu wymagań jest proste, zadaniem klienta jest właściwie tylko złożenie podpisu oraz określenie na jak długi czas będziemy potrzebować samochodu. Z punktu widzenia klienta ma to znaczenie, gdyż dłuższy czas świadczenia dla niego usługi oznacza mniejszą łączną opłatę za wynajem. Istotne jest aby upewnić się co do szczegół, między innymi związanymi ze sprawdzeniem tego, czy firma określa jakiekolwiek limity – np. na łączną liczbę przebytych kilometrów, obszar, w którym możemy się poruszać (pamiętajmy, że każdy samochód może być monitorowany na bieżąco dzięki modułowi GPS, dzięki temu firma od razu wie, jeśli samochód wykracza poza „bezpieczną” strefę), czy inne warunki, jak przekazanie kierownicy innej osobie. Naturalnie najkorzystniej jest skorzystać z oferty nielimitowanych kilometrów w ciągu doby, natomiast to wiąże się z wyższą stawką, która jednakże opłaca się.

W drodze - wypożyczalnia samochodów

Oczywiście nie zawsze wykorzystuje się nawet dostępny w opcjach limit, aczkolwiek wyższa opłata za brak limitów to duży komfort, gdyż w razie potrzeby kierowca nie musi martwić się o dodatkowe opłaty karne. W przypadku samochodów dostawczych, lawet czy innych tego typu, może istnieć wyraźny zapis o nieporuszaniu się po krajach, w których – w mniemaniu zarządców wypożyczalni – istnieje większa szansa na kradzież pojazdu, pod nieobecność kierowcy, jego uszkodzenie czy niefortunny wypadek samochodowy. Często do takich państw wlicza się Ukrainę, Rosję, Białoruś oraz Albanię. Jeśli mowa o formalnościach to zanim podpiszemy dokumenty, powinniśmy także przyjrzeć się samochodowi wewnątrz oraz zewnątrz i sprawdzić, czy auto nie posiada defektów, być może spowodowanych nieprawidłowym użytkowaniem auta ze strony poprzedniego wynajmującego. Być może pracownik wypożyczalni nie dostrzegł rys, uszkodzeń, obić, wgnieceń, czy niesprawnych kontrolek, przepalonych żarówek, obdartych foteli czy niedziałających mechanizmów elektrycznych jak opuszczanie szyb.

Te inne problemy mogą stanowić kłopot w momencie zwrotu samochodu, kiedy pracownik wykryje jednak, że samochód nie jest w 100% w porządku. Koszt może zostać wliczony do naszego rachunku, warto zatem dokładnie sprawdzić auto, zanim złożymy podpis i ruszymy w drogę. Pamiętajmy o uzupełnieniu paliwa, kiedy zwracamy auto z miejsca, z którego go wypożyczyliśmy.