Kiedy wymieniać olej w samochodzie?

olej samochodowy

Samochody to pojazdy, które bardzo często ułatwiają nam życie i sprawiają, że o wiele łatwiej i w bardziej komfortowych warunkach możemy dotrzeć w wiele miejsc. Są przydatne zarówno w celach prywatnych, jak i służbowych. Sprawdzają się na co dzień, a także na dłuższych trasach. Jednak, aby samochód był w pełni sprawny, niezbędny jest odpowiedni serwis oraz podstawowe czynności wykonywane systematycznie. Wśród nich na pewno powinna znaleźć się wymiana oleju. Jak często trzeba to robić i po co? Czy lepiej zająć się tym samodzielnie, czy może jednak zgłosić się do serwisu samochodowego?

Jaka jest funkcja oleju samochodowego i dlaczego jest ważny?

Obecność oleju samochodowego w pojeździe jest niezbędna. Wiadomo o tym nie od dziś, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, do czego tak właściwie olej samochodowy jest potrzebny. Po pierwsze służy on jako substancja, która smaruje wszystkie części mechaniczne i przyczynia się do ich bardziej płynnego działania. Jest niezbędny do smarowania między innymi turbosprężarki, panewek wału rozrządu, panewek wału korbowego oraz wielu innych elementów, które muszą ze sobą współpracować. Olej samochodowy dzięki odpowiedniemu nasmarowaniu wszystkich poszczególnych elementów zapewnia poprawną pracę silnika pojazd oraz wszystkich innych jego elementów, przez co znacznie zmniejsza się ryzyko awarii lub usterki.

sprawdzanie stanu olejuOlej samochodowy odpowiada również za chłodzenie powiązanych ze sobą elementów. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że dobrze nasmarowane części płynnie działają. Zmniejsza się tarcie oraz opór, przez co całość chodzi sprawnie, a temperatura nie zwiększa się drastycznie z powodu zbyt dużego tarcia. Te funkcje doskonale pokazują, że olej samochodowy jest niezbędny w każdym pojeździe i odpowiada w dużym stopniu za jego poprawne funkcjonowanie. Dlatego też należy dbać o to, aby był on regularnie wymieniany i przede wszystkim odpowiednio dopasowany do konkretnego rodzaju silnika oraz pojazdu. Dzięki temu usterki będą występować o wiele rzadziej, a Twoje auto będzie w o wiele lepszej kondycji.

Na wymianę zgłoś się do profesjonalnego serwisu

To, jak często trzeba wymieniać olej samochodowy, zależy od wielu różnych czynników. Wpływ ma na to między innymi sposób jazdy, a także rodzaj samego oleju. W przypadku długich tras, gdzie jazda jest płynna i bez gwałtownych zmian prędkości, wymiana oleju powinna być wykonywana po przejechaniu około 15 tysięcy kilometrów. Z kolei w przypadku auta, które wykorzystywane jest najczęściej do dynamicznej jazdy po mieście z częstymi zmianami prędkości i zatrzymaniami, a także często działa na najwyższej mocy silnika, to wymiany oleju warto dokonać już po przejechaniu 10 tysięcy kilometrów. Pod uwagę warto również wziąć zalecenia producenta oleju oraz auta. Takie informacje powinny znajdować się na opakowaniu produktu oraz w instrukcji pojazdu.

zlewanie oleju z samochodu

Zaufanym i sprawdzonym serwisem samochodowym na śląsku w którym wykonasz mechanikę samochodową, wymianę oleju czy przeglądy okresowe jest Niezależny serwis samochodów TimeCar.

Wymiana oleju to proces, który warto wykonać w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Jest to zajęcie, które wymaga odpowiednich narzędzi, które znacznie przyspieszą wszystkie prace oraz sprawią, że narobi się przy tym mniej bałaganu. W serwisach samochodowych do pozbycia się starego oleju wykorzystywane są specjalne wysysarki oleju, które umożliwiają pozbycie się cieczy bez konieczności odkręcania wielu istotnych elementów, co zmniejsza ryzyko ich awarii. Dzięki skorzystaniu z profesjonalnych usług na pewno uda Ci się uniknąć komplikacji oraz bałaganu, a także zaoszczędzisz czas i pieniądze, dzięki możliwości zakupienia oleju samochodowego na miejscu, w korzystnej cenie.