Kierowca C+E – praca marzeń czy ciągła walka ze stresem?

pax logistics katowice

Kierowcy oraz dostawcy pełnią niezwykle istotną rolę praktycznie w każdej dziedzinie. Zarówno przemysł, rolnictwo, handel jak i produkcja, to branże, które regularnie korzystają z usług firm transportowych. Z racji tego, iż obecnie panuje rozrost firm oraz zasięg ich działania, właściciele firm poszukują coraz większej ilości kierowców. Rozwożenie towaru po danym mieście, regionie, województwie czy kraju, dostarczanie go do klientów prywatnych oraz rozładowywanie go, to podstawowe obowiązki każdego kierowcy. Sama jazda może być przyjemna – na stanowisko zawodowych kierowców aplikują osoby, które szczególnie dobrze czują się za kółkiem i świetnie sobie radzą. Najczęściej, kierowca podróżuje sam. Trzeba więc ‘nadawać się’ na to stanowisko.
Kierowca C+E, oprócz przestrzegania terminowości i bezpiecznej jazdy, ponosi odpowiedzialność za pojazd oraz towary, jakie są nim przewożone.

Zawód kierowcy jest bardzo ciekawy i, pomimo tego, że faktycznie czasem wiąże się ze stresem, praca ta ma wiele pozytywnych cech. Dowodem na to, jest wciąż zwiększająca się liczba osób, które aplikują na stanowisko kierowcy lub dostawcy.

Zalety pracy na stanowisku kierowcy

Praca na stanowisku kierowcy tira ma dużo zalet. Warto wspomnieć chociażby o elastycznych godzinach pracy. W zależności od firmy oraz charakteru pracy, kierowca może jeździć w różnych godzinach w ciągu doby. Oprócz tego, kierowcy mogą dostarczać towar w wiele różnych, ciekawych miejsc. Niektóre firmy oferują zlecenia, które obejmują wyjazdy za granicę, co wiąże się z wyższymi zarobkami.

Dużym atutem w tej pracy jest spora szansa na zatrudnienie. Coraz więcej jest firm transportowych i spedycyjnych, które ciągle poszukują nowych kierowców i dostawców. Nie ma więc większego problemu ze znalezieniem pracy w tej branży.
Zarobki, to kolejna cecha, jaką charakteryzuje się branża TSL. Kierowcy wykonują odpowiedzialną pracę, która jest istotna dla niejednego przedsiębiorstwa. Zarówno firmy dostawcze, klient, jak i sama firma TSL, która zatrudnia kierowców, korzysta z ich doświadczenia.

schnaider group wrocław

 

Obowiązki kierowcy

Jeszcze przed znalezieniem zatrudnienia i rozpoczęciem nowej pracy, każdy z kierowców musi przejść obowiązkowe szkolenie i kursy. Bardzo często jednak, po zakończeniu kursu, osoba która go przeprowadza, może nam pomóc w znalezieniu właściwego miejsca zatrudnienia. Aby podjąć się nowego zatrudnienia, konieczne jest również wykonanie wielu testów oraz badań, jakie konieczne są w przypadku każdego kierowcy. Posiadanie ważnych badań to aspekt, o który powinien dbać i kierowca i jego pracodawca.

Niezależnie od firmy, w jakiej kierowcy są zatrudniani oraz jakie trasy pokonują, ich obowiązki są bardzo podobne. Każdy zawodowy kierowca ma za zadanie dostarczać określoną ilość towaru wraz z fakturami w dane miejsce. Może być to kilkanaście supermarketów lub sklepów – sieciówek, na terenie województwa. Kierowcy mogą również otrzymywać zlecenia polegające na wyjazdach za granicę i rozwożeniu towaru do zagranicznych klientów.
Do głównych obowiązków kierowców należą:

  • Terminowe dostarczanie towaru we wszystkie określone miejsca,
  • Przekazywanie właściwych dokumentów klientom,
  • Właściwy załadunek oraz rozładunek towaru,
  • Zabezpieczenie towaru,
  • Ponoszenie odpowiedzialności za towar oraz pojazd.

 

Trudności w pracy kierowcy C+E

Tak jak w każdym zawodzie – również w przypadku kierowcy tira można dopatrzyć się wad. Kierowcy C+E także spotykają się na co dzień z różnymi trudnościami. Można do nich zaliczyć między innymi problemy na drodze, korki lub awarie samochodu dostawczego.
Oprócz tego, trzeba pamiętać, że każdy kierowca praktycznie zawsze podróżuje samotnie. Czasem, może być to obciążenie. Poza tym, kierowcy spędzają długie godziny w trasie. Niekiedy, zlecenia polegające na wyjazdach za granicę, mogą trwać kilka tygodni, przez co zawodowy kierowca rzadko jest w domu. Konieczność długiego i dalekiego jeżdżenia jest jedną z powszechnie znanych trudności, jakie związane są z pracą kierowcy.
Niemniej jednak, pomimo wad tej profesji, nie maleje liczba chętnych do wykonywania jej. Dobre zarobki, atrakcyjne warunki zatrudnienia oraz ciekawe zlecenia, to aspekty, które przewyższają wszystkie trudności tej pracy.

 

Chcesz sprawdzić w jakiej firmie warto pracować jako kierowca C+E? Sprawdź portla Logistyczni24.pl – www.logistyczni24.pl. Znajdziesz tam katalog firm wraz z opiniami na ich temat. Na ich podstawie przekonasz się gdzie gdzie warto złożyć swoje CV.