Kontrola policyjna – zasady ogólne

Z pewnością niejeden z nas kierowców miał już sytuację w które musiał zatrzymać się do kontroli. Czasami na rutynowe sprawdzenie dokumentów czy trzeźwości a czasami z powodów mniej prozaicznych jak przekroczenie prędkości. W każdej sytuacji warto znać swoje prawa i obowiązki.

Pierwszą rzeczą wartą odnotowania jest możliwość zatrzymania kierowcy zarówno przez funkcjonariusza umundurowanego i tego w cywilu. Jest tu natomiast pewien kruczek. Otóż Funkcjonariusz nieumundurowany może zatrzymać tylko w terenie zabudowanym. Dodatkowo przyjęło się, że każdy policjant powinien rozpocząć kontrolę od przedstawienia się i zaznaczenia z jakiego powodu zostaliśmy zatrzymani. Mamy także prawo żądać od policjanta potwierdzenia swojego stanowiska poprzez pokazanie legitymacji służbowej.

 Odrębną sprawą jest sposób zatrzymania do kontroli. Ogólnie funkcjonariusz musi jednoznacznie dać do zrozumienie kierowcy, że jest zatrzymany poprzez dawanie znaków ręką (w przypadku odpowiedniej widoczności) specjalnego „lizaka” policyjnego. W nocy naturalnie musi używać dobrze widocznej już z dalekiej odległości latarki. W przypadku zatrzymania przez auto policyjne konieczne jest danie sygnałów świetlnych lub dzwiękowych lub wyciągnięcie ręki z radiowozu i wskazanie miejsca zatrzymania. Zatrzymanie pojazdu w miejscu wskazanym przez funkcjonariusza jest obowiązkiem kierowcy a niezastosowanie się do poleceń policji może skutkować wszczęciem pościgu. Miejsce zatrzymania musi spełniać wymogi bezpieczeństwa i nie utrudniać ruchu innym użytkownikom dróg chyba, że istnieje ku temu wskazanie (np. Podejrzenie popełnienia przestępstwa). Podczas zatrzymania nie wolno nam wysiadać z auta (to samo tyczy się również pasażerów) a ręce kierowcy powinny spoczywać na kierownicy. Zazwyczaj powinno się także wyłączyć silnik a w niektórych sytuacjach także włączyć światła awaryjne.

 Policjant może sprawdzić nasze dokumenty poprzez skontaktowanie się z centralą a także zweryfikować sprawność pojazdu poprzez oględziny auta. Ma prawo również sprawdzić bagażnik czy schowki w samochodzie w ramach rutynowej kontroli. W uzasadnionych przypadkach ma prawo zarekwirować kartę pojazdu oraz uniemożliwić dalszą jazdę jeśli kierowca nie posiada odpowiednich uprawień bądź jest nietrzeźwy. To tylko niektóre z uprawnień funkcjonariusza a o wszystkich niuansach warto dowiedzieć się z odpowiedniej kodeksów. To pozwoli na uniknięcie wątpliwości co do praw i obowiązków zarówno kierowcy jak i policjanta. Zachęcamy więc do zapoznania się ze swoimi prawami.

Grafika: Cezary P.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *