Legalizacja zbiorników LPG w praktyce

W Polsce od kilkunastu lat bardzo popularne są instalacje przystosowane do zasilania przez autogaz. Swego rodzaju moda na takie rozwiązania wzięła się od lawinowych podwyżek cen za paliwa, które przeżyliśmy już jakiś czas temu. Od tego czasu ceny paliw utrzymują się na wysokim poziomie (jak na kieszenie przeciętnego Polaka) dlatego instalacje gazowe to odpowiedź na wysokie ceny benzyny i ropy. Oczywiście sprawa z takimi instalacjami jest bardziej skomplikowana ponieważ nie wystarczy jedynie zgłosić się do stacji zakładającej takie systemy i bez żadnych innych obostrzeń cieszyć się mniejszym kosztem za przejechane kilometry. Trzeba liczyć się z trochę wyższymi kosztami eksploatacyjnymi i regularnymi badaniami na stacjach diagnostycznych. Biorąc pod uwagę jednak ceny to instalacja LPG to nadal w przeważającej ilości przypadków opłacalny interes.

Legalizacja zbiorników LPG – o czym powinieneś wiedzieć

Do kosztów z jakimi nie muszą liczyć się posiadacze pojazdów napędzanych paliwami pochodzącymi z ropy należy zaliczyć przede wszystkim wymianę/legalizację zbiorników w jakich znajduje się gaz. Ze względu na swoje właściwości fizyczne gaz LPG musi być przechowywany inaczej niż inne paliwa płynne. W tym przypadku w specjalnych zbiornikach, które przyzwyczajone są do wysokich ciśnień a do tego posiadają odpowiednie połączenie z systemami wtrysku. To na tyle teorii a jak wygląda praktyka? Dla użytkowników systemów LPG bardzo istotny okazuje się fakt, że zbiornik ten trzeba wymienić lub zalegalizować po 10 latach użytkowania. Tutaj mamy dowolność wyboru: możemy zdecydować się na nowy zbiornik (którego koszt kupna i zamontowania to około 500-600 zł) albo możemy zachować stary zbiornik, który poddany zostanie specjalistycznemu badaniu i po „zdaniu egzaminu” otrzyma homologację na kolejne 10 lat. Takie rozwiązanie jest tańsze bo legalizację zbiorników LPG możemy wykonać już za około 300 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że systemy LPG montowane są po to aby oszczędzić pieniądze wydaje się bezcelowe inwestować w nowy zbiornik. Dlatego rachunek ekonomiczny mówi jasno: zbiorniki LPG legalizować zamiast kupować!

LPG nie taki straszny

Pamiętając o konieczności dbania o instalację LPG w aucie, regularne jej przeglądy decyzja o zmianie sposobu zasilania auta może okazać się strzałem w dziesiątkę. Szczególnie w przypadku osób, które rocznie pokonują w aucie znaczne odległości szybsza decyzja o przejście na autogaz da jeszcze większe oszczędności. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w Polsce praktycznie każda stacja benzynowa posiada możliwość zatankowania autogazu. To inaczej niż w wielu państwach na przykład Europy Zachodniej i daje nam przewagę jeśli myślimy o tańszej jeździe. Jeśli dołożymy do tego fakt, że obecnie nowoczesne instalacje LPG dają bardzo zbliżone osiągi do „oryginalnych” konstrukcji to powinno to nam jeszcze bardziej ułatwić decyzję o przejściu na autogaz.