Maszyny samobieżne i ich wykorzystanie – dźwigi

Wykorzystanie dźwigów

Zakładając firmę budowlaną trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie jakiego typu inwestycje będzie się chciało wykonywać. Oczywiście nie chodzi o to, by od razu przystępować do budowy ogromnych gmachów, przy których nie obejdzie się bez wykorzystania usług dźwigowych. Wszystko po kolei i powoli. Wszelką działalność zaczyna się od małych rzeczy, by powoli piąć się do góry. Zadanie pytanie o to, czym firma ma się zajmować ma na celu uzmysłowienie sobie jakiego typu sprzęt będzie potrzebny.

Sprzęt budowlany jest inwestycją

Nie może bowiem być tak, że we wszystko zaopatrywać się będzie za pomocą najmu. Na samym początku trzeba zakupić łopaty, betoniarki, sita i inne drobne, ale niezwykle przydatne sprzęty. Wraz z rozwojem można zacząć rozważać zakup jakichś większych pojazdów ciężarowych, koparek, czy żurawi. Nie zawsze jednak jest sens to robić, ponieważ jest wiele firm oferujących wynajem koparek, traktorów, czy proponujących usługi dźwigowe. Wszystko zależy od ilości i jakości otrzymywanych zleceń. Przy rozpoczynaniu własnej działalności i uświadomieniu sobie jej celu- na przykład chęci dotarcia do punktu, w którym wykonywać się będzie jedynie wielkie inwestycje, pozwoli tak rozplanowywać finansami, by w pewnym momencie realnym stała się możliwość zakupu żurawia samochodowego, którym jest bardzo przydatnym pojazdem.

Jego mobilność sprawia, że może znaleźć się on praktycznie na każdym placu budowy, a jego rozmiar i solidność wykorzystywane są do montażu, załadunku i rozładunku. Jednak tak jak zostało wspomniane wcześniej nie warto od razu wszystkiego kupować. Może bowiem okazać się, że nawet przy niezliczonej ilości zleceń, zakup tego typu maszyny nie będzie opłacalne. Może bowiem być tak, że dużo bardziej rentowne będzie zawarcie umowy z innym przedsiębiorstwem oferującym usługi dźwigowe. Tym sposobem nie trzeba będzie wydawać pieniędzy, ani poświęcać czasu na szukanie odpowiedniej maszyny, a przy okazji nie trzeba martwić się o jej ewentualne naprawy.

Zastosowanie usług dźwigowych

Tym zajmuje się firma, w której dokonuje się wynajmu żurawi samochodowych. Myśląc jednak o przyszłości, dany przedsiębiorca może sobie wykalkulować, że dochodowym będzie zakup żurawia, ponieważ będzie się nie tylko właścicielem maszyny, ale można będzie dorobić na jej wynajmie. Tak jak zostało wspomniane, wszystko w zależności od wizji firmy. Jeśli podejmie się decyzję o zakupie pojazdów, to trzeba najpierw zastanowić się, który rodzaj będzie najlepszy. Ma się bowiem wybór między żurawiem samojezdnym samochodowym, który najlepszy będzie do poruszania się po równej nawierzchni, są też żurawie samojezdne kołowe przeznaczone do jazdy terenowej- jest to pojazd w zasadzie niewielkich rozmiarów, ale za to posiadający tę zaletę, że może przewozić bardzo ciężki załadunek. Co do rodzajów żurawi, to może komuś bardziej odpowiadałby żuraw samojezdny gąsienicowy, który (rzecz oczywista) najlepiej sprawdza się na bardzo nierównych i ciężkich terenach. Wszystko zależy od tego, co się robić będzie. Nierozsądne bowiem byłoby kupowanie wszystkiego od razu.