Oleje silnikowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Olej silnikowy jest nieodłącznym elementem każdego pojazdu z napędem. Odpowiada on za właściwe nasmarowanie wszystkich elementów, chłodzenie silnika oraz usuwanie zanieczyszczeń z jego wnętrza. Aby samochód funkcjonował prawidłowo, o poziom i jakość oleju silnikowego trzeba dbać równie mocno, jak o wlewane do baku paliwo czy stan klocków hamulcowych. Wymiany oleju można dokonać w serwisie samochodowym lub, na co decyduje się coraz więcej osób, wykonać ją samodzielnie. I choć sama czynność nie jest bardzo skomplikowana, wybór właściwego oleju silnikowego może przysporzyć wiele kłopotów. Etykiety baniek z olejami aż roją się od skrótów, których znaczenie nie każdy do końca rozumie. Na co zatem należy zwrócić uwagę, by olej pomógł, a nie szkodził?

Jakie cechy ma dobry olej silnikowy?

Lepkość oleju jest jedną z najważniejszych cech, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Parametr ten musi być podany na opakowaniu, niezależnie od sklepu czy producenta. Lepkość oznacza się dwiema liczbami rozdzielonymi literą „W”. Pierwsza liczba oznacza najniższą temperaturę, po przekroczeniu której olej zaczyna niebezpiecznie gęstnieć. Im niższa jest ta liczba, tym lepiej. Druga liczba oznacza natomiast tempo rzednięcia oleju przy wzroście temperatury. Dobrym olejem będzie więc ten o parametrach 0 W-30, który będzie rzadki w całym zakresie temperatur i będzie powodował mniejsze opory. Dla porównania, olej 10 W-60 nawet przy wysokich temperaturach nie będzie spływał ze ścianek cylindrów. Lepiej zatem postawić na ten pierwszy. Dobór odpowiedniej gęstości oleju zależy jednak w głównej mierze od klimatu, w jakim zamierzamy poruszać się samochodem. Producent powinien zamieścić w instrukcji tabelę określającą najlepsze parametry oleju dla danego modelu samochodu przy konkretnych wartościach temperatur.

Jakość oleju silnikowego

Istnieją dwie klasyfikacje według których określa się jakość oleju silnikowego – klasyfikacja API oraz ACEA. W klasyfikacji API oleje oznaczane są kombinacją liter. Przykładowo, olej SL/CF to olej do silników benzynowych (określa to litera S) oraz do silników Diesla (określa to litera C). Druga litera w sekwencji oznacza klasę jakości – im dalsza od początku alfabetu, tym lepiej (obecnie najwyższa jakość to M). Z kolei w klasyfikacji ACEA literą A oznacza się olej do silników benzynowych, a cyfra po niej następująca to klasa jakości (od 1 do 5). Do silników Diesla nadają się natomiast oleje oznaczone literą B lub C, z czego C to olej dla Diesli z filtrem cząstek stałych) – wszystkie z nich kupić możemy w sklepie z olejami Carmax.

Dobry olej to podstawa ochrony silnika

Co znajdziemy w składzie dobrego oleju silnikowego?

Istnieje wiele rodzajów olejów silnikowych. Na sklepowych półkach spotkasz oleje syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne. Ich rodzaj zależy od bazy, której użyto podczas jego produkcji. Bazy syntetyczne, czyli te powstające w wyniku syntezy chemicznej są odporniejsze na starzenie i dobrze znoszą wysokie temperatury. Po drugiej stronie spektrum znajdują się oleje mineralne powstające w wyniku rafinacji ropy naftowej – oleje te są gęste i zwykle gorzej reagują na temperaturę.

Wybór odpowiedniego oleju silnikowego jest kluczem do utrzymania samochodu w najwyższej sprawności przez długi czas. Poza odpowiednim rodzajem i jakością, sugerowanym przez producenta, pod uwagę należy wziąć również to w jakim klimacie jeździmy, czy jaki jest okres przydatności konkretnego rodzaju oleju. Choć początkowo może to wydawać się bardzo skomplikowane, po kilku zakupach wszystkie zawiłości stają się oczywiste i łatwe do przemyślenia już przy sklepowej półce. Od tej pory wymiana oleju przestanie straszyć Cię dodatkowymi kosztami.