Pierwsze ubezpieczenie OC będzie jeszcze droższe!

Wykupienie ubezpieczenia OC to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Firmy ubezpieczeniowe nie ufają jednak młodym kierowcom, narzucając im wysokie ceny polis. Co ma na to wpływ?

Co to jest OC?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC) gwarantuje ochronę osobom, które zostały poszkodowane na skutek wypadku spowodowanego przez posiadacza ubezpieczonego pojazdu. W sytuacji, gdy sprawca nie posiada ważnej polisy, poszkodowany otrzymuje rekompensatę od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), który zwraca się następnie do sprawcy o zwrot pełnej kwoty wypłaconego odszkodowania. Obowiązkowemu ubezpieczeniu OC podlegają m.in. takie pojazdy jak samochody osobowe, ciężarowe, motocykle czy ciągniki rolnicze. Bez ubezpieczenia nie można także pojazdu zarejestrować. Gdzie szukać jednak najtańszego ubezpieczenia OC?

 

Wzrost cen OC

Sytuacja na rynku ubezpieczeń OC nie napawa kierowców entuzjazmem – za OC więcej zapłaci każdy, bez względu na to, czy prowadzi auto 30 czy 5 lat. W roku 2016 ceny OC wzrosły bowiem średnio o 46 proc. Wyższe stawki ubezpieczenia to przede wszystkim efekt wprowadzenia w 2016 roku specjalnej dyrektywy Komisji Nadzoru Finansowego, mającej na celu ukrócenie praktyk związanych z zaniżaniem odszkodowań przez towarzystwa ubezpieczeniowe – od tego momentu składki zaczęły systematycznie wzrastać. Na początku 2016 roku ceny wzrosły o ponad 20% w stosunku do stycznia 2015 roku, największe podwyżki nastąpiły jednak w maju i czerwcu 2016. Na cenę OC wpływa wiele czynników, do najistotniejszych należy jednak m.in. pojemność silnika. Właściciele aut z silnikiem 1,6 l zapłacą aż o 53,47 proc. więcej. Najmniejsza podwyżka dotyczy pojazdów o pojemności 1,2 l (wzrost o 37,25 proc.). Posiadacze najpopularniejszych diesli 1.9 TDI i 2.0 TDI zapłacą około 43 proc.1

OC młodego kierowcy

Ubezpieczenie OC młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego właściciela pojazdu. Firmy ubezpieczeniowe stosują wyższe ceny ze względu na wiek. Przeważnie dzielą one kierowców na tych przed 22 rokiem życia oraz 23–26-latków. Więcej zapłacisz również wówczas, gdy od niedawna posiadasz prawo jazdy – wyższe ceny obowiązują przez pierwsze 3 lata po zdaniu egzaminu. Wiąże się to również z brakiem zniżek na OC w związku z tym, że wcześniej nie miałeś wykupionego ubezpieczenia, nie zgromadziłeś ulg za bezszkodową jazdę, wobec czego nie otrzymasz zniżki, na którą może liczyć bardziej doświadczony kierowca. Większym zaufaniem agencji ubezpieczeniowych cieszą się również kierowcy posiadający rodziny.

Podwyżki cen ubezpieczeń OC dotknęły każdego kierowcę. Najbardziej cierpią jednak młodzi posiadacze pojazdów, którzy dopiero nabierają doświadczenia na drogach. Jeżeli do nich należysz, porównaj warianty polis w kalkulatorze ubezpieczenia samochodowego, a z pewnością znajdziesz coś dla siebie.