Polerowanie samochodu – zobacz w jaki sposób się to robi

Polerowanie samochodów

Lakier samochodowy jest elementem, który doskonale podkreśla walory estetyczne samochodu. To lakier stanowi wizytówkę właściciela. Jeżeli pojazd jest stale zabrudzony, zwłaszcza starą warstwą asfaltu, owadów, błota – niezbyt dobrze świadczy to o właścicielu. Jeśli natomiast samochód jest doskonale wypucowany, umyte są także felgi, wewnętrzna część nadkoli, rowki szyb, wypolerowane są lusterka, szyby, światła…wtedy można powiedzieć, że osoba, która jeździ danym samochodem rzeczywiście go szanuje. Jedną z usług, która dodatkowo podkreśla walory estetyczne samochodu jest polerowanie. Sprawdziliśmy na czym dokładnie polega i w jaki sposób się je wykonuje.

Jak zaczynamy polerowanie?

Polerowanie należy zacząć przede wszystkim od dokładnego – ręcznego mycia samochodu – ważny żeby zadbać o każde miejsce na lakierze. Musimy pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń – przede wszystkim twardych elementów stałych, które pod tarczą polerską mogłyby być niebezpiecznym narzędziem w walce o estetykę samochodu. Szybko zaczęły by przynosić kolejne rysy oraz mikrorysy. Polerowanie często opiera się na nałożeniu specjalnej piany, która sprawia, że wszystkie zabrudzenia znikają, jej zaletą jest to, że nie będzie powodować kolejnych zanieczyszczeń. To jednak nie wszystko, warto pamiętać o tym aby przeprowadzić takie zadanie jak glinkowanie karoserii – jej zadaniem jest pozbycie się wszelkiego nalotu, który pojawi się na karoserii, mowa także o kurzu, brudzie drogowym. Dzięki glinowaniu karoserii podczas polerowaniu samochodu wszelka szorstkość lakieru zostanie usunięta, dzięki temu kolejne etapy pracy polerskiej będą prostsze we wdrożeniu. Warto w tym miejscu nadmienić, że polernicy, którzy wykorzystują glinkę lakierniczą w swojej pracy, nazywają ten proces dekontaminacją.

Polerowanie lakieru samochodowego

Jak sprawić by lakier błyszczał?

Glinka lakiernicza ma raczej małą powierzchnię i w swojej konsystencji przypomina najbardziej plastelinę bądź modelinę. Początkowo ma formę gąbki, jednak z czasem, kiedy zaczniemy jej używać jej forma zmienia się. Każdy polernik wie o tym, że podczas polerowania samochodu należy zwrócić uwagę na to, aby glinka nie upadła i nie dostały się do niej żadne zanieczyszczenia – mogłoby to przynieść kolejne rysy na lakierze. Kiedy już użyjemy glinki lakiernicznej, kolejnym etapem będzie wykorzystanie papieru ściernego, który zakłada się na szlifierką oscylacyjną. Jego zadaniem będzie pozbycie się niepotrzebnym na lakierze rys. Podczas tego etapu często zmienia się gąbki oraz pasty polerskie – każda z nich ma inne właściwości – dlatego doświadczony polernik będzie wiedział, że polerowanie samochodów potrzebuje dopasowania narzędzia do modelu auta oraz do lakieru jaki fabrycznie został nałożony na samochód.

Końcowym etapem prac będzie zastosowanie polerek, które mają stałe obroty, dzięki czemu doskonale radzą sobie z każdym naciskiem osoby je obsługującej podczas procesu lakierowania. Jeżeli chcemy aby i nasz samochód został dobrze wypolerowany, lepiej to zadanie zlecić profesjonalistom, którzy na co dzień zajmują się auto detailingiem. Samodzielne podejście do polerowania może przynieść nam niezbyt dobre efekty – możemy dokładnie nie oczyścić lakieru z pasty polerskiej, smug, rys czy nawet możemy sprawić, że na masce pojawią się specyficzne hologramy, które psują efekt całej pracy.