Samochody rodzinne od Skody

Samochody rodzinne, oferowane przez markę Skoda, to modele gwarantujące pełen komfort jazdy dla wszystkich pasażerów, od najstarszych po najmłodszych. Najnowsze modele wyposażone są w dodatkowe systemy bezpieczeństwa, dzięki którym o wiele łatwiej jest zapobiegać niebezpiecznym wypadkom. Poniżej przedstawiamy opisy przykładowych modeli aut rodzinnych od Skody wraz z krótką charakterystyką niektórych systemów bezpieczeństwa.

Rodzinne modele od Skody, które musisz poznać

  • Skoda Fabia Combi

Skoda Fabia to rodzinny samochód, który sprawdza się w każdych okolicznościach. Podstawowym wyposażeniem jest system bezpieczeństwa front assist, czujniki parkowania i wielofunkcyjna kierownica. Bagażnik o pojemności 530 litrów pozwoli spokojnie spakować bagaże czteroosobowej rodziny na wyjazd. Skoda Fabia wbrew pozorom prowadzi się całkiem płynnie. Świetnie sprawdzi się zarówno na dalekobieżnych trasach, jak i podczas jazdy po mieście. Jednym minusem może być jazda po nierównej nawierzchni, gdyż w przypadku tego auta jest ona wyjątkowo odczuwalna. Spalanie zależy w dużej mierze od stylu jazdy i obciążenia. Na trasie z samym kierowcą, osiągane wyniki wynosiły 5 do 6 litrów/100 km, w przypadku jazdy po mieście podnosiły się do 7 litrów. Jeśli ktoś ma „ciężką nogę”, to auto wówczas spali nawet 9 do 10 litrów/100 km.

  • Skoda Scala

Liczne systemy bezpieczeństwa, 9 poduszek powietrznych i hamulec antykolizyjny to idealne wyposażenie dla rodzinnego auta. Przykładowym systemem jest Rear Traffic Alert, który ostrzega przed autami przejeżdżającymi za samochodem, podczas wyjeżdżania z miejsca postojowego. W razie braku reakcji kierowcy samochód w odpowiednim momencie automatycznie hamuje. Aktywny tempomat odpowiada za utrzymanie optymalnej odległości od innych pojazdów, a jego rozpiętość działania sięga aż do 210 km/h. W zależności od wybranego rodzaju silnika, spalanie Skody Scali mieści się w przedziale 4,9-6,9 l na 100 km.

Opisy wybranych systemów bezpieczeństwa

  • Side Assist

Jest to system, dzięki któremu możemy łatwiej wykrywać pojazdy nadjeżdżające z boku lub znajdujące się w martwym polu auta, już z odległości 70 metrów. Dotychczasowa odległość wynosiła maksymalnie 20 metrów. O zbliżającym się aucie informuje znajdująca się w bocznym lusterku dioda LED. System sprawdza się szczególnie na autostradach i drogach szybkiego ruchu. 

skoda

Jeśli szukasz części do Skody w Krakowie, warto skontaktować się z fachowcami z Auto PU – dobiorą oni odpowiednie podzespoły w atrakcyjnych cenach.

  • Front Assist

System ten zapobiega kolizji z autem jadącym przed nami, a także ostrzega przed ryzykiem potracenia pieszego. Dodatkowo zawczasu otrzymujemy ostrzeżenie o znajdowaniu się zbyt blisko pojazdu poprzedzającego.

  • Lane Assist

Inaczej określany asystentem pasa ruchu. Jest szczególnie przydatny podczas długiej jazdy samochodem, kiedy zmęczenie daje się we znaki. Jego działanie rozpoczyna się już od 65 km/h, jeśli przy zmianie pasa nie włączymy kierunkowskazu. Najpierw na ekranie wyświetla się komunikat, a następnie system dokonuje delikatnej korekty toru jazdy. System wspomaga utrzymanie właściwego toru poprzez delikatne naprowadzenia auta przez cały czas jazdy. 

  • Multicollision Brake

System ten stanowi część systemu ESP, odpowiedzialnego za zapobieganie wypadnięciu auta z drogi. Jest to szczególnie ważne podczas pokonywania zakrętów i jazdy po mokrej i śliskiej nawierzchni. System Multicollision Brake to zabezpieczenie dodatkowe, które po wykryciu kolizji dodatkowo przyhamowuje auto, zapobiegając wypadkowi.

Dobierając samochód rodzinny, zwracamy większą uwagę nie tylko na pojemność auta, lecz też na zastosowanie dodatkowych systemów bezpieczeństwa. Ważne jest też zwrócenie uwagi na dostępność części zamiennych w razie konieczności dokonania naprawy.