Seat czy Skoda? Którą markę wybrać?

seat części kraków

Seat czy Skoda? Należące do koncernu Volkswagen marki, dedykowane są do użytkowników celujących w samochody ze średniej półki. Nie są to auta premium, ale też nie sposób przejść obok nich obojętnie. Co je różni, a co łączy? Zarówno auta Seat, jak i Skoda zostały zaprojektowane na podobnych platformach mechanicznych. W założeniu Seat jest marką sportową, dla użytkowników ciekawego i nowoczesnego wzornictwa. Skoda to z kolei minimalizm w klasycznym wydaniu.

Skoda – ekonomiczny klasyk w pewnym wydaniu

Chociaż dzisiaj jest własnością Volkswagena, jej historia sięga roku 1925, kiedy producent broni Emil Skoda założył firmę tworzącą samochody i motocykle. Firma od początku istnienia zdobywa zaufanie i sympatię europejskich kierowców. Przez wielu z nich nazywana jest marką z niedocenionym wyglądem. Proste, minimalistyczne formy przyciągają fanów skromnej i zachowawczej stylistyki. Skoda być może nie rzuca na kolana wyglądem zewnętrznym, ale uwodzi przestronnym wnętrzem i przestrzenią ładunkową. To atut każdego modelu. Dopracowane wzornictwo najmniejszych elementów sprawia, że jest marką atrakcyjną. Na jakie plusy wskazują jej wieloletni użytkownicy? Skoda to synonim praktyczności i niskich kosztów eksploatacji. Doskonały stosunek jakości do ceny sprawia, że przez wielu kierowców postrzegana jest jako idealna marka aut budżetowych. Zaletą jest stabilność, komfort jazdy, dostępność części i łatwość eliminacji usterek. Jako minusy najczęściej wskazuje się: awarie klimatyzacji, twardość jazdy, problemy z niedomykającymi się drzwiami, oporność prowadzenia. Uwagę powinny zwrócić również silniki, przez wielu określane jako słabe. O ile niektóre modele, nie nadają się na długodystansowe samochody w wielotysięczne trasy, tak w przestrzeni miejskiej spisują się rewelacyjnie. Ogromny plusem jest cena, szczególnie używanej Skody. Przed zakupem warto jednak sprawdzić auto w zaufanym serwisie i dokładnie zapoznać się z historią pojazdu. Ciekawostką jest, iż Skody z lat 60. w Stanach Zjednoczonych uchodzą za niszowe samochody kolekcjonerskie, w których posiadanie chciałby wejść każdy miłośnik motoryzacji w klasycznym wydaniu.

części do skody

Części do Skody w Krakowie zakupić można za pośrednictwem firmy z niemal 20-letnim doświadczeniem – Auto PU.

Seat – niepokorny, ale stabilny sportowy duch

Seat to hiszpańska marka, której początki sięgają roku 1950. Co ciekawe firma została założona z inicjatywy Fiata, hiszpańskiego Narodowego Instytutu Przemysłu i sześciu lokalnych banków. Pierwsze lata Seatów to produkcja aut na licencji Fiata. Chociaż początkowa polityka zarządu koncentrowała się na produkcji auta dla wszystkich kierowców, dzisiaj dzięki koncernowi Volkswagen, Seat pozycjonowany jest jako samochód stricte sportowy. Co wyróżnia Seat na tle innych marek? Oryginalna stylistyka, zastosowanie nowoczesnych technologii, solidność, długa żywotność samochodów i ponadprzeciętne wyposażenie, nawet standardowych modeli. W oczach odbiorców Seat postrzegany jest jako auto twarde, zwrotne, szybkie, ale niosące za sobą wysokie ryzyko wypadkowości. Jako duży plus warto wskazać wzornictwo, które w pełni oddaje sportowy charakter marki. Seat mierzy wysoko, dlatego w niektórych modelach wyczuwa się wyraźne inspiracje marką BMW. Zakup części zamiennych i serwisowanie nie jest drogie, jednak w tym zakresie bezkonkurencyjna pozostaje nadal Skoda. Niskie zużycie paliwa na trasach przekonuje do zakupów kierowców lubiących szybką jazdę. Pojemny bagażnik wręcz zachęca do rodzinnych wypadów za miasto. Seat jest jednak wymagający pod względem serwisowania. To auto, którego zaniedbanie wygeneruje wysokie koszty. Jednak regularnie sprawdzane, długo pozostanie sprawne. Po 5 latach intensywnej eksploatacji usterce może ulec termostat i czujnik stopu. Przeciwnicy Seata wskazują na jego sztywne zawieszenie, które może dać efekt twardej jazdy. Zwolennicy punktują to na plus, podkreślając pewność prowadzenia i mocnego osadzenia auta na drodze.