Sprawdzamy dlaczego warto wybrać monitoring dla floty
Pojęcie monitoringu pojazdów nie jest jeszcze wszystkim znane, a zdecydowanie warto jest przyjrzeć mu się bliżej. Monitoring to usługa, która świadczona jest dla firm transportowych, spedycyjnych przez zewnętrzne przedsiębiorstwa. Polega na ciągłym monitorowaniu tego, co dzieje się z flotą w trasie.
Jak działa monitoring w ciężarówce?
Specjalistyczne urządzenia pomiarowe dzięki swoim czujnikom badają różne wskaźniki oraz parametry, dzięki czemu kontrola ciężarówek, kierowców oraz sprawdzanie trasy jest prostsze niż przed zleceniem usługi. Monitoring polega na fizycznym zamontowaniu czujników w zbiornikach paliwa, w silniku czy w różnych podzespołach, a także wgraniu oprogramowania, które nieustannie sczytuje dane, a następnie przesyła je do bazy firm dzięki modułowi GPS. Lokalizacja pojazdów jest zatem szybka i pozwala na wybranie bardzo elastycznych opcji.
Co badane jest monitoringiem?
Firmy transportowe nieustannie muszą zmagać się z problemami logistycznymi, takimi jest niemożliwość przejechania konkretną trasą, problemy z pojazdami, które trzeba zastąpić, korki czy nieopłacalność danego przejazdu. Dzięki danym zebranym z monitoringu możliwe jest przeprowadzenie analizy, która pozwoli na ograniczenie kosztów. Składa się na to na przykład stała zmiana trasy, która jest szybsza i gwarantuje większą przepustowość dla ciężarówek. Doliczyć do tego można także dokonanie zmian technologicznych, które wynikają z analizy parametrów dostarczonych z fizycznej analizy właściwości jezdnych samochodu. Możliwe jest zbadanie czy pojazd zbyt szybko nie traci oleju, paliwa, ciśnienia w oponach, czy zbyt szybko nie ścierają się paski klinowe, czy zbyt szybko oraz nienaturalnie nie zużywają się części mechaniczne takie jak hamulce, poprzez na przykład niesprawne działanie płynu hamulcowego czy złe dokręcenie mechanizmów.
Szczególnie korzystna jest kontrola paliwa, która kierowca w pojeździe może monitorować bez przestojów. Pozwoli mu to na szybkie sprawdzenie czy nikt nie dokonał kradzieży z baków w czasie, kiedy ten odpoczywał w trasie na postoju. Lokalizacja pojazdów zapewnia szybki przesył danych do bazy, a także tworzenie kompleksowych wykresów. Jest to wyjątkowo korzystne zwłaszcza dla dużych firm, które w trasie nieustannie mają nawet kilkaset pojazdów i ich obsługa musi być szybka oraz wydajna. Szczególnie sprawdza się to natomiast w przypadku mniejszych, początkujących firm, które już od początku dzięki analizie wszystkich działań mogą zaplanować działania transportowe redukujące konieczny wkład finansowy w interes.
Sprawa kadr – przekonaj ich do lokalizowania
Co więcej lokalizacja pojazdów służy także wewnętrznym interesom przedsiębiorstwa transportowego, gdyż wpływa to na kontrolę pracowników. Problematyczne może być samo wdrożenie monitoringu w przypadku przedsiębiorstwa od lat istniejącego na rynku, posiadającego stałą kadrę kierowców. Ich zdziwienie żywą kontrolą działań pojazdu oraz kierowców jest normalną, rolą pracodawcy jest zapewnienie ich, że nie gromadzone są żadne prywatne dane, zbierane są jedynie dane dotyczące przejazdu oraz eksploatacji ciężarówki. Monitoring bada zachowanie kierowców – mierzy czas przejazdu, prędkość i inne współczynniki, należy zatem zwrócić uwagę na to, aby łagodnie przekonać kierowców firmy do współpracy z urządzeniami monitorującymi.