Tapicerka samochodowa – na jakie tkaniny warto się zdecydować

tapicerka samochodowa

Prowadząc nasz samochód chcemy czuć się w nim komfortowo. Każdy kierowca ustala sobie indywidualnie położenie lusterek, przysuwa lub odsuwa siedzenie, a nawet zawiesza nad przednim lusterkiem szczęśliwy breloczek lub talizman. Elementy te, pozornie mało ważne, wpływają na naszą jazdę oraz samopoczucie. Podświadomie zwracamy także uwagę na estetykę wnętrza pojazdu, na którą składa się między innymi tapicerka samochodowa. Jak dobrać odpowiednią tapicerkę do naszego samochodu? Jakie są ich rodzaje i dlaczego w ogóle warto z nich skorzystać?

Czym jest tapicerka samochodowa?

Tapicerka samochodowa to obicie tkaninowe, wykorzystywane w celu ochrony przed zniszczeniem lub zabrudzeniem, a także dla efektu dekoracyjnego. Tapicerka samochodowa to element wykończeniowy wnętrza każdego auta, który ma za zadanie zabezpieczać zarówno fotele, jak i wykładziny podłogowe. 

Tapicerki samochodowe dzielą się na kilka rodzajów, w zależności od materiału, z jakiego są wykonane. Mogą one być materiałowe, skórzane, welurowe lub z alcantry. Każda z tych tkanin może być również dobrana indywidualnie pod względem kolorystycznym, zgodnie z własnym upodobaniem, stylistyką wnętrza czy też charakterem pojazdu.

Zalety posiadania tapicerki samochodowej

Posiadając w samochodzie obicie tapicerskie, możesz być pewny, że tak fotele, jak i wykładziny na podłodze i w bagażniku chronione są przed wszelkimi zabrudzeniami, zarysowaniami czy innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Odpowiednio dobrane, tworzą efekt zadbanego, a nawet luksusowego pojazdu.

Dzięki wytrzymałej, solidnej tapicerce, możesz cieszyć się eleganckim, czystym wnętrzem swojego auta przez długie lata. Tkanina obiciowa welur jest miła w dotyku, miękka i przyjemna. Zapewnia wygodne użytkowanie i komfort. Obicia skórzane z kolei należą do tych najbardziej efektownych oraz eleganckich. Wrażenie luksusu jest dodatkowo spotęgowane, jeśli skóra jest koloru jasnego, najlepiej białego. Alcantra jest materiałem niezwykle wytrzymałym, dlatego tapicerki z niej wykonane należą do tych długotrwałych i trudnych do zniszczenia. Do najbardziej powszechnych i przystępnych cenowo zalicza się tapicerki materiałowe

tkanina obiciowa

Na jakie tkaniny obiciowe warto się zdecydować?

Decydując się na zakup tapicerki, powinno się wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, kto będzie jej użytkownikiem? Innymi słowy, kto będzie przebywał najczęściej w aucie? Jeśli będą to dzieci lub zwierzęta, zaleca się wybór tkaniny, która nie będzie się łatwo brudziła ani nie będzie też koloru jasnego. Najlepiej w tym celu sprawdza się tapicerka wykonana z alcantry. Jeżeli jednak wiesz, że we wnętrzu zasiadać będą głównie dorośli, którzy potrafią docenić estetykę i design wnętrza Twojego auta – welurowa lub skórzana tapicerka samochodowa z pewnością wywrze wrażenie.

Po drugie, do jakiego auta będzie przeznaczona tapicerka? W przypadku aut osobowych, na użytek codzienny wybór pozostaje szeroki. Jeśli jednak samochód ma funkcję np. transportującą towary czy produkty, które mogą potencjalnie uszkodzić obicie wnętrza czy też permanentnie je zabrudzić, poleca się wybrać taki rodzaj, który będzie adekwatnie dopasowany do charakteru auta.

Pod uwagę warto też wziąć budżet, jaki chcemy przeznaczyć na tapicerowanie wnętrza pojazdu. Im lepszy, bardziej ekstrawagancki materiał, tym i cena będzie proporcjonalnie wyższa. Trzeba się wtedy zastanowić, na czym bardziej nam zależy. Cenie, efekcie a może trwałości? Przed podjęciem decyzji lepiej przeanalizować, jakie potrzeby chcemy spełnić, kupując tapicerkę samochodową. Odpowiedni dobór oraz dbanie o czystość i porządek w samochodzie gwarantują długie i bezproblemowe użytkowanie tapicerki.