Urlop – własny czy wypożyczony samochód?

czerwone auto sportowe

Dylemat ten jest znany wielu kierowcom. Planując urlop wiele osób zaczyna zastanawiać się, jak dojechać na miejsce – czy wybrać transport zbiorowy, na przykład pociąg, czy jednak jechać samochodem. A jeśli już samochodem – to własnym, czy wypożyczonym.

Samochód czy transport zbiorowy?

Niezależnie od tego, czy wybierze się samochód z wypożyczalni, czy też pojedzie się własnym, nie da się ukryć, że podróżowanie samochodem ma sporo zalet. Przede wszystkim samodzielnie planujemy trasę – możemy z niej zboczyć w dowolnym momencie, na przykład jeśli chcemy po drodze odwiedzić inną miejscowość. Przerwy w podróży są również uzależnione od naszych potrzeb – oczywiście nie bez znaczenia są punkty, przy których można się zatrzymać jadąc autostradą. Również po dojechaniu na miejsce jesteś w pełni mobilny, mając samochód na własne potrzeby.

Warto jednak przeliczyć koszty takiej podróży – koszt pokonania danej trasy może okazać się droższy niż bilety na pociąg albo autobus. Im wcześniej rezerwuje się termin podróży, tym bardziej można liczyć na atrakcyjne ceny czy zniżki. W podróżowaniu transportem zbiorowym nie liczymy na postoje – ale znowu nie są one potrzebne. W pociągu można rozprostować nogi, skorzystać z wagonu restauracyjnego. W autobusie aż takiego komfortu nie ma, dlatego na dłuższe trasy autokar jest męczącym środkiem transportu. Największą wadą transportu zbiorowego jest to, że nie mamy wpływu na to, z jakimi pasażerami jedziemy – mogą się okazać bardzo męczący, ale jeśli wykupili bilet, nie możemy ich wyprosić z przedziału czy autobusu…

ford mustang gt

Wykorzystaj zalety obu opcji!

Najlepszym rozwiązaniem może okazać się próba połączenia obu tych opcji. Jeśli nie chcesz się męczyć wieloma godzinami prowadzenia samochodu, możesz część trasy zaplanować z wykorzystaniem transportu zbiorowego, na przykład z Wrocławia do Warszawy dojechać pociągiem czy dobrymi liniami autokarowymi. Wyniesie to prawdopodobnie mniej, niż koszt paliwa i opłaty na bramkach. Natomiast na miejscu po prostu wsiadasz w wynajęty samochód z warszawskiej wypożyczalni i kontynuujesz podróż – zwiedzanie bądź załatwianie służbowych spraw – wygodnie i szybko.

Wypożyczony samochód (zwłaszcza auto sportowe) na urlopie ma tę zaletę, że o ile nie jeździsz bardzo sprawnym samochodem, nie musisz martwić się zbytnio o jego stan techniczny po drodze. Przed zwrotem samochodu pamiętaj jedynie o zatankowaniu go do pełna – inaczej wypożyczalnia może doliczyć brakujące litry w baku (i to nie po cenach rynkowych…)