Urlop – własny czy wypożyczony samochód?
Dylemat ten jest znany wielu kierowcom. Planując urlop wiele osób zaczyna zastanawiać się, jak dojechać na miejsce – czy wybrać transport zbiorowy, na przykład pociąg, czy jednak jechać samochodem. A jeśli już samochodem – to własnym, czy wypożyczonym.
Samochód czy transport zbiorowy?
Niezależnie od tego, czy wybierze się samochód z wypożyczalni, czy też pojedzie się własnym, nie da się ukryć, że podróżowanie samochodem ma sporo zalet. Przede wszystkim samodzielnie planujemy trasę – możemy z niej zboczyć w dowolnym momencie, na przykład jeśli chcemy po drodze odwiedzić inną miejscowość. Przerwy w podróży są również uzależnione od naszych potrzeb – oczywiście nie bez znaczenia są punkty, przy których można się zatrzymać jadąc autostradą. Również po dojechaniu na miejsce jesteś w pełni mobilny, mając samochód na własne potrzeby.
Warto jednak przeliczyć koszty takiej podróży – koszt pokonania danej trasy może okazać się droższy niż bilety na pociąg albo autobus. Im wcześniej rezerwuje się termin podróży, tym bardziej można liczyć na atrakcyjne ceny czy zniżki. W podróżowaniu transportem zbiorowym nie liczymy na postoje – ale znowu nie są one potrzebne. W pociągu można rozprostować nogi, skorzystać z wagonu restauracyjnego. W autobusie aż takiego komfortu nie ma, dlatego na dłuższe trasy autokar jest męczącym środkiem transportu. Największą wadą transportu zbiorowego jest to, że nie mamy wpływu na to, z jakimi pasażerami jedziemy – mogą się okazać bardzo męczący, ale jeśli wykupili bilet, nie możemy ich wyprosić z przedziału czy autobusu…
Wykorzystaj zalety obu opcji!
Najlepszym rozwiązaniem może okazać się próba połączenia obu tych opcji. Jeśli nie chcesz się męczyć wieloma godzinami prowadzenia samochodu, możesz część trasy zaplanować z wykorzystaniem transportu zbiorowego, na przykład z Wrocławia do Warszawy dojechać pociągiem czy dobrymi liniami autokarowymi. Wyniesie to prawdopodobnie mniej, niż koszt paliwa i opłaty na bramkach. Natomiast na miejscu po prostu wsiadasz w wynajęty samochód z warszawskiej wypożyczalni i kontynuujesz podróż – zwiedzanie bądź załatwianie służbowych spraw – wygodnie i szybko.
Wypożyczony samochód (zwłaszcza auto sportowe) na urlopie ma tę zaletę, że o ile nie jeździsz bardzo sprawnym samochodem, nie musisz martwić się zbytnio o jego stan techniczny po drodze. Przed zwrotem samochodu pamiętaj jedynie o zatankowaniu go do pełna – inaczej wypożyczalnia może doliczyć brakujące litry w baku (i to nie po cenach rynkowych…)