Z czego składa się wynagrodzenie kierowcy?

transport

Praca w zawodzie kierowcy wbrew pozorom nie wiąże się wyłącznie z prowadzeniem pojazdu, a  składa się również z wielu innych pobocznych, ale wcale nie mniej ważnych obowiązków, które musi wypełnić każda osoba pracująca na tym stanowisku. To sprawia, że rozliczanie czasu pracy kierowców, a tym samym również ich wynagrodzenia, może być czasami dość skomplikowanie i wymagać sporej wiedzy, umiejętności i doświadczenia, aby móc robić to w sposób prawidłowy. 

Z tego względu warto wiedzieć, z czego dokładnie składa się wynagrodzenie kierowcy, w jaki sposób oblicza się wynagrodzenie w tym zawodzie, kto się tym zajmuje oraz dlaczego różnego rodzaju kursy w zakresie rozliczania czasu pracy kierowców mogą być w tej kwestii bardzo pomocne?

Co składa się na wynagrodzenie kierowcy?

Wynagrodzenie to niezbędny element w przypadku wykonywania każdego rodzaju pracy zarobkowej i nie inaczej jest również w przypadku kierowców. Warto jednak pamiętać, że praca kierowców składa się z bardzo wielu różnych obowiązków, przez co wyliczenie wynagrodzenia kierowcy może być dość skomplikowane. Kwestie związane z wynagrodzeniem kierowców regulowane są przez wiele istotnych dokumentów i aktów prawnych takich jak Kodeks Pracy, Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, Ustawa o czasie pracy kierowców i wiele innych. Według tych przepisów wynagrodzenie kierowców zawodowych składa się z tych elementów jak:

  • wynagrodzenie podstawowe
  • diety
  • ryczałty noclegowe
  • godziny nadliczbowe
  • godziny pracy w niedzielę i święta
  • dyżury
  • dodatki za pracę w porze nocnej
  • premie
  • nagrody
  • dodatki funkcyjne

Jak widać wynagrodzenie kierowcy może składać się z bardzo wielu różnych składników, tym bardziej w przypadku kierowcy realizującego dla danej firmy transportowej zlecenia międzynarodowe. Z tego też względu tak istotne jest to, aby obliczaniem wynagrodzenia dla kierowców zajęła się wykwalifikowana i doświadczona osoba, która doskonale się na tym zna i nie popełni błędów podczas obliczeń. 

W jaki sposób oblicza się wysokości wynagrodzenia kierowcy?

Podstawą niezbędną do obliczenia wynagrodzenia dla kierowców jest oczywiście czas ich pracy. Z tego też względu tak ważne jest prawidłowe i precyzyjne prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców, która później pozwoli określić należne dla danego pracownika wynagrodzenie. Czas pracy rejestrowany jest przy pomocy specjalnego urządzenie nazywanego tachografem

Obecnie najczęściej stosuje się tachografy cyfrowe, które dają dużo więcej możliwości niż ich analogowe odpowiedniki. Mając dokładne dane dotyczące czasu pracy kierowców, można obliczyć dokładne wynagrodzenie, jakie je należy pracownikowi. Warto jednak pamiętać o wszelkich przepisach i zasadach dotyczących rozliczania czasu prawy kierowców, jakie obecnie obowiązują w Polsce. 

Pewne komplikacje mogą pojawiać się w przypadku kierowców realizujących przewozy międzynarodowe, w przypadku których przepisy są dość zawiłe i zależne od kraju, w jakim realizowane jest zlecenie, więc warto zwrócić na to szczególną uwagę.

Kto zajmuje się obliczaniem wynagrodzenia kierowców?

Obliczanie czasu pracy kierowców, a tym samym należnego im wynagrodzenie jest obowiązkiem każdego pracodawcy zatrudniającego kierowców w swojej firmie. Zadaniem tym może zając się zarówno sam pracodawca, ale może on również wyznaczyć w tym celu osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w tym zakresie. Mogą to być zarówno pracownicy zatrudnieni przez danego pracodawcę, jak i różnego rodzaju zewnętrze firmy oferujące wsparcie dla firm transportowych w zakresie rozliczania czasu pracy i obliczania wynagrodzeń dla kierowców. 

kierowca

Dlaczego specjalne kursy w zakresie rozliczania czasu pracy kierowców to dobre rozwiązanie?

Prowadzenie ewidencji i naliczanie wynagrodzenia dla pracowników  może być dość trudnym zadaniem, dlatego warto, aby zajęła się tą kwestią osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, zdobyte na przykład podczas kursu rozliczania czasu pracy kierowców. Może on być w tym przypadku bardzo pomocy, ponieważ w ramach takiego szkolenia osoby biorące w nim udział mogą uzyskać sporo przydatnej wiedzy i umiejętności, które z pewnością pomogą im w realizacji codziennych obowiązków, w zakresie rozliczania czasu pracy kierowców i obliczania ich wynagrodzenia. Warto więc zainwestować w tego typu kurs i podnieść swoje kompetencje lub też kompetencje pracowników odpowiedzialnych za rozliczanie czasu pracy kierowców.