Zarobki i praca kierowcy zawodowego w USA

Obecnie prawie 25% sektora transportowego w UE należy do polskich przedsiębiorców – jesteśmy niekwestionowanymi liderami w tej branży, o czym świadczy ilość kierowców zawodowych liczona w setkach tysięcy. Mimo, iż warunki pracy oraz zarobki kierowców są obecnie bardzo dobre, wiele osób poszukuje nowych możliwości oraz wrażeń. Część kierowców zawodowych coraz poważniej zastanawia się nad wyjazdem do USA – większość osób, które zdecydowały się na takie posunięcie, obecnie bardzo zachwala sobie pracę kierowcy na terenie Stanów Zjednoczonych.

Jak zostać kierowcą zawodowym?

Zanim jednak wsiądziemy do kabiny ciągnika i wyruszymy w trasę, musimy otrzymać uprawnienia pozwalające na kierowanie ciężarówką – jak je otrzymać? Nie jest to ani tanie, ani łatwe, ale istnieje kilka sposobów na otrzymanie prawa jazdy oraz przejście wymaganych szkoleń. Najczęściej dostępne są 2 opcje: zapisanie się do specjalnej  szkoły na kurs (Truck driving school) bądź wzięcie udziału w szkoleniu refundowanym przez naszego przyszłego pracodawcę. Ta druga opcja jest wybierana w wiele częściej, ponieważ wszelkie koszta pokrywane są przez pracodawcę. CDL (Commercial Driver License) związane jest z podpisaniem specjalnej umowy, która najczęściej wymaga od przyszłego kierowcy pozostanie w jednej firmie przez kolejne kilka lat i pracę na warunkach pracodawcy, który sfinansował nam szkolenie. Czasami zdarza się, że firma wybiera kierowców wykazujących się największymi zdolnościami i tylko oni ukończą kurs i znajdą zatrudnienie.

Program do rozliczania czasu pracy kierowcy - Kajtech

Zadbane drogi to duży plus dla kierowców w USA

Zarobki

W kwestii zarobków kierowcy zawodowi w USA nie mogą narzekać – początkujący kierowca może spokojnie liczyć na zarobki rzędu 40 tys. dolarów w skali roku. Wraz z doświadczeniem wzrasta również wypłata. Kierowca doświadczony oraz jeżdżący bezkolizyjnie może liczyć na 85 tys. dolarów rocznie albo więcej. Jazda bez wypadków jest często dodatkowo premiowana, a osoby posiadające uprawnienia do przewożenia specjalnych ładunków zarabiają jeszcze więcej – często ponad 100 tys. dolarów rocznie.

Dodatki

Liczba kierowców zawodowych w Stanach maleje, a zapotrzebowanie wzrasta. Firmy transportowe zaczęły więc szukać nowych sposobów na pozyskanie zdolnych i doświadczonych kierowców. Obecnie największe firmy oferują specjalne pakiety ubezpieczeniowe oraz programy socjalne, a za bezwypadkową jazdę kierowcy otrzymują premie gotówkowe. Oczywiście w tym zakresie wszystko zależy od polityki firmy, ale nawet małe przedsiębiorstwa zaczynają powszechnie wprowadzać takie standardy.

Jazda po amerykańskich drogach

USA posiada dobrze rozbudowaną sieć autostrad oraz dróg międzystanowych, po których odbywa się 90% transportu w przypadku kierowców tirów. Drogi są szerokie i w dobrym stanie, więc jazda po nich nie należy do trudnych. Dobrze rozwinięta jest również baza gastronomiczna i noclegowa – przydrożne motele zapewniają nocleg w przystępnej kwocie z możliwością umycia się w komfortowych warunkach.


Wpis powstał przy współpracy z firmą: http://www.kajtech.pl.