Branża TSL – jak wyglądają jej kulisy?

duda transport

Zaplecze branży TSL to jeden z najbardziej skomplikowanych systemów współpracy aż trzech różnych dziedzin biznesu. Co ciekawe, sprawa dotyczy przemysłu z założenia prostego i nie skomplikowanego, bo co tak naprawdę może sprawiać problem w transporcie i przesyłce dóbr? Okazuje się, że podstawowe założenia transportu nie spełniłyby dziś powierzonej im roli. Z tego też powodu konieczne było połączenie aż trzech sił – transportu, spedycji i logistyki. W rezultacie otrzymaliśmy dziś to, co powszechnie określane jest mianem TSL. Jak wygląda branża TSL od kuchni?

Wszystko zaczyna się w dziale logistyki

Dzisiejszy transport to nie tylko działalność małych i średnich firm przewozowych i kurierskich, ale może i przede wszystkim przesyłka towarów na skalę międzynarodową. W branży TSL nie należy lekceważyć nikogo – choć konkurencja jest tu ogromna, zapotrzebowanie na usługi transportowe istnieje od zawsze i prawdopodobnie nie zniknie z przemysłowych radarów przez wiele lat. Biorąc pod uwagę jak ogromnych niekiedy przedsięwzięć podejmują się firmy TSL, nikogo nie dziwi dziś fakt, że za każdym procesem przesyłki towarów musi stać logiczny plan. Tym też zajmują się działy logistyki w większości firm TSL. Choć zakres ich obowiązków jest w dużej mierze zależny od charakteru firmy, do podstawowych zadań działu logistycznego należą przede wszystkim obsługa klienta, realizacja zamówień i wszelkie działania związane z opłacalnym i przemyślanym przewozem towarów. Dodatkowo pod opieką logistyki mogą spoczywać zadania takie jak planowanie floty transportowej i przestrzeni magazynowej, obserwacja trendów i popytu oraz oczywiście przyjmowanie zamówień w imieniu firmy.

pax logistics katowice

Spedycja, czyli linia łącząca nadawcę z odbiorcą

Spedycja stała się w ostatnich latach dość popularnym potocznie określeniem usług transportowych, choć termin ten jest często używany błędnie. Firmy spedycyjne mogą oczywiście zajmować się zlecaniem transportu towarów od odbiorcy do nadawcy z wykorzystaniem zewnętrznej firmy transportowej, jednak częściej są one elementem większej działalności TSL, w której to działają jako swoisty pomost dla przesyłek. Rolą spedytorów jest przede wszystkim praca z dokumentami, a więc przygotowywanie wszelkich zleceń, przekazów i listów przewozowych dla danych towarów, a także opieka nad bezpieczeństwem i efektywnością transportu. Sam przewóz ma tu najmniejsze znaczenie – o wiele ważniejsze jest bowiem to, jakim środkiem transportu zostaną przekazane dane materiały. Spedytorzy zajmują się więc organizacją całego przedsięwzięcia tak, by cała firma wyszła na tym z zyskiem, a transport towarów odbył się bez żadnych oczywistych kłopotów.

Z punktu A, do punktu B, czyli na czym polega transport

Ostatnim, choć niemniej ważnym elementem TSL jest oczywiście transport towarów. Można pokusić się wręcz o stwierdzenie, że to od niego wszystko się zaczęło – w końcu logistyka i spedycja to elementy, których głównym zadaniem jest ułatwienie transportu towarów. Do dziś jednak nikomu nie udało się wymyślić alternatywy dla fizycznego transportu materiałów. Czym jednak zajmuje się dział transportu? Przede wszystkim oczywiście przewozem materiałów, choć do obowiązków transportu zalicza się też załadunek czy kontrola stanu towarów w trakcie przewozu. Ostatecznie to właśnie osoba odpowiedzialna za transport będzie w bezpośrednim kontakcie z nadawcą i odbiorcą towaru i to oni będą w pierwszej kolejności przyjmować jakiekolwiek skargi czy uwagi.

Chcesz poznać najważniejsze polskie firmy z branży TSL? Odwiedź stronę Opinia-Spedycje.pl! Portal ten został w całości poświęcony branży, dzięki czemu można na nim znaleźć wartościowe informacje branżowe oraz poznać opinie na temat firm  z branży TSL. Zapraszamy!