Gdzie nauczyć się jeździć na motocyklu?

Jazda na motocyklu niezależnie od wieku może przynieść ogrom radości. Coraz więcej osób decyduje się na wyrobienie licencji dzięki której możliwe będzie poruszanie się na tym jednośladzie. Jak ułatwić sobie naukę? Z jakiego kursu skorzystać?

Szkoła jazdy na motocyklu w Twoim mieście

W wielu miastach funkcjonują szkoły jazdy, w których możliwe jest wyrobienie licencji na poruszanie się motocyklem. Bardzo często są to ośrodki szkoleniowe, które specjalizują się w kursach prawo jazdy kategorii B, czyli na samochód osobowy. Pragnąc odbyć kurs na motocykl w pierwszej kolejności warto sprawdzić czy funkcjonujące w danym mieście ośrodki prawa jazdy oferują takie szkolenia. Chcąc poruszać się motocyklem należy wyrobić prawo jazdy kategorii A. Uprawniają one do kierowania wszystkimi motocyklami bez ograniczenia mocy czy pojemności. Kursanci po odbyciu zajęć zarówno teoretycznych jak i praktycznych zdają egzamin. Zazwyczaj istnieje możliwość wykorzystania podczas testu motocyklu, na którym prowadzono naukę.

Kto może podjąć kurs na motocykl?

Aby móc wziąć udział w kursie na motocykl należy mieć ukończone 24 lata lub posiadać prawo jazdy kategorii A2 od minimum 2 lat. Konieczne jest również otrzymanie pozytywnej opinii od lekarza odnośnie stanu zdrowia. Konieczne jest również wygenerowanie elektronicznego dokumentu – Profilu Kandydata na Kierowcę. Jest on tworzony w systemie wydziału komunikacji starostwa powiatowego. Zawiera podstawowe dane umożliwiające identyfikację osoby, która ubiega się o prawo jazdy. Kandydat pragnący zdobyć uprawnienia do kierowania motocyklem nie musi posiadać własnego pojazdu. Zazwyczaj ośrodki szkoleniowe zapewniają je do dyspozycji kursantów.

W Moto Kenner znajdziesz bardzo szeroką ofertę kursów na motor!

Jak przebiega kurs motocyklowy?

Kurs motocyklowy swoją formułą przypomina zajęcia prowadzone w przypadku kursów na kategorię B. Obowiązkowym elementem są szkolenia z zakresu teoretycznego. Są one przeważnie prowadzone w formie wykładów, jednak coraz częściej wykorzystuje się tzw. e-learning. W trakcie części teoretycznej wdrażane są informacje na temat technik jazdy, odnośnie bezpieczeństwa czy strojów motocyklowych. Zajęciami obowiązkowymi są spotkania, na których prowadzony jest kurs pierwszej pomocy. Podczas niego każdy kursant zdobędzie podstawową wiedzę na temat pomocy poszkodowanym. Uczestnicy bardzo często mogą skorzystać z firmowych materiałów, które ułatwią naukę do zdania części teoretycznej. Drugą częścią szkolenia jest praktyka. Kursant wraz z instruktorem poznaje działanie motocykla i uczy się podstawowych zachowań na drodze. Jazdy szkoleniowe odbywają się zarówno na drodze jak i na placu ćwiczeniowym. Aby móc podejść do egzaminu państwowego w ośrodku WORD konieczne jest w pierwszej kolejności zdanie egzaminów wewnętrznych. Dopiero później kursanci są dopuszczani do oficjalnych testów.

Jakie motocykle są polecane dla początkujących?

W przypadku gdy kursant pragnie zakupić swój pierwszy motocykl ważne jest aby wybrał jednoślad łatwy do prowadzenia, który dodatkowo będzie odporny na zniszczenia, które mogą zdarzyć się podczas nauki jazdy. Nie warto inwestować w drogi motocykle gdyż częste się wywrotki mogą znacznie zniszczyć pojazd. Pamiętajmy, że gdy jesteśmy nowicjuszami w kwestii nauki jazdy na motocyklu nie powinniśmy samodzielnie uczyć się nim jeździć. Warto opanować jazdę od podstaw z pomocą instruktora, który krok po kroku będzie wprowadzał nas w techniki prowadzenia motocyklu. Już po kilku zajęciach będzie widoczna duża poprawa i różnica. Nauka jazdy wcale nie musi być trudna i skomplikowana. Wizja umiejętności prowadzenia motocyklu jest skutecznym motywatorem do podejmowania nauki.