Jak budować wizerunek małej firmy motoryzacyjnej?
W twoim pobliżu na pewno jesteś w stanie zlokalizować kilka warsztatów, być może myjni samochodowych, firm zajmujących się auto detailingiem lub czymś innym co wiąże się z naprawą bądź pielęgnacją samochodów. Zapewne skorzystałeś z usług wielu z nich, ale nie zastanawiałeś się do końca nad tym, co właściwie stoi za tym, że zdecydowałeś się na taką bądź inną ofertę.
Być może zdecydowała o tym bliskość firmy, być może cena, być może dobra oferta, być może bardzo wysoka jakość usług lub po prostu przyjacielska atmosfera i komunikacja z klientami.
Buduj swój wizerunek i zyskaj klientów
Cokolwiek nie decyduje o tym, dlaczego wybieramy daną firmę – jest rzeczą wartą uwagi. Niewątpliwie czynnik decydujący o tym, że to właśnie firmę „X” wybierają klienci, może być najmocniejszym argumentem przemawiającym za tym, że jest to element budujący wizerunek firmy. Właśnie – wizerunek firmy. Czy nawet mały warsztat motoryzacyjny może rzeczywiście posiadać wizerunek? Naturalnie. Każda firma – niezależnie od jej wielkości może posiadać wizerunek, co więcej – nawet jeśli tego nie chce, wizerunek i tak będzie tworzony zewnętrznie. Wizerunek to bowiem ocena tego, w jaki sposób dana firma jest postrzegana. Wizerunek może mieć różne skale i według różnych parametrów może być opisywany.. Do podstawowych należy najprostsza skala, gdzie na najniższym stopniu znajduje się bardzo zły wizerunek, natomiast na najwyższym bardzo dobry. Wizerunek może być też opisany po prostu słowami – np. wizerunek firmy dbającej o klienta, lub wizerunek firmy, która nie przywiązuje wagi do ekologii. Jaki może być wizerunek firmy motoryzacyjnej? Podobnie jak wszystkich innych – zróżnicowany. Zobaczmy jakie elementy mogą wpływać na taką lub inną ocenę tego rodzaju firm.
Co ma wpływ na dobry wizerunek firmy motoryzacyjnej?
Dobra oferta – każda firma motoryzacyjna posiada jakąś ofertę. Albo są to produkty – takie jak części lub akcesoria, albo są to usługi, takie jak naprawa mechaniki pojazdowej czy ponowne nabicie klimatyzacji. Jeżeli nasza oferta jest jedyna na rynku (np. lokalnym), do tego występuje w dobrej, korzystnej dla klienta cenie – możemy być pewni, że zadowolenie klienci polecą nas innym osobom, a my dzięki temu zyskamy ich jeszcze więcej. Nasz dobry wizerunek wtedy będzie rósł.
Pozytywne relacje z klientami, budowanie ich zaufania – jeżeli dobrze podchodzimy do naszych klientów, dajemy im zniżki np. na diagnostykę komputerową czy kolejne części zamienne możemy spodziewać się ich powrotu. Wrócą tam, gdzie o nich się dba. Firma dbająca o potrzeby klientów powinna odnieść sukces także w sferze budowania swojego dobrego wizerunku. Zaufanie możemy budować także poprzez tworzenie ciekawych relacji – warto np. prowadzić swoją stronę internetową z poradami czy być aktywnym w mediach społecznościowych, gdzie dzielić się będziemy nowościami czy najlepszymi promocjami.