Jak pielęgnować skórzaną tapicerkę?

Skórzana-tapicerka

Nawet najbardziej luksusowy samochód traci swój blask, jeżeli nie jest odpowiednio zadbany. Skórzana tapicerka w samochodzie jest marzeniem wielu kierowców, jednak jej pielęgnacja może wydawać się dla laików nieco problematyczne. Skóra naturalna ma to do siebie, że chłonie zapachy i łatwo może ulec przebarwieniom, np. na skutek kontaktu z farbującymi materiałami. Co zrobić, aby tapicerka ze skóry naturalnej nie utraciła swojego pierwotnego blasku?

Czyszczenie

            Pielęgnacja skóry naturalnej powinna przebiegać dwuetapowo. Pierwszą fazę stanowi faza czyszczenia. Bardzo ważne jest, aby czyszczenie wykonywać regularnie. Jeżeli tego zaniedbamy, pewne zmiany w materiale mogą okazać się bardzo trudne do zredukowania lub nawet nieodwracalne. Najpierw należy dokładnie odkurzyć samochód, zwracając szczególną uwagę na zagłębienia, zakamarki i łączenia.

Kolejnym krokiem będzie przetarcie powierzchni tapicerki czystą, lekko wilgotną ścierką (bez użycia detergentów). Następnie przechodzimy do czyszczenia za pomocą specjalistycznych środków. Na pewno nie sięgajmy po domowe specyfiki, które są przeznaczone do innego typu powierzchni, ponieważ mogą one przyczynić się do zniszczenia tapicerki. Wybierzmy sprawdzone środki. Na rynku znajduje się wiele kosmetyków samochodowych.

Polecane marki to np. Gliptone, Leather Master czy Ottimo. Oczyśćmy tapicerkę, zgodnie z informacjami podanymi przez producenta na opakowaniu.

Konserwacja i nawilżenie

            Drugi etap stanowi konserwacja i nawilżenie. Oferowane na rynku specjalistyczne kosmetyki do samochodu przeważnie łączą oba działania. Pamiętaj, aby nie nawilżać powierzchni, która nie została uprzednio wyczyszczona. Jeżeli zakonserwujesz brudną tapicerkę, utrwalisz znajdujące się na niej plamy, które później mogą być niemożliwe do wywabienia. Polecani przez miłośników motoryzacji sprawdzeni producenci specyfików do konserwacji to np. Jaguar, Gliptone i Colourlock. Cały proces pielęgnacji, czyli czyszczenie i konserwacja, powinien zająć Ci około 30 minut.

Chemia dla aut kosmetyki samochodowe

Zapobieganie

            Znane przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. W przypadku pielęgnacji tapicerki ze skóry naturalnej te słowa nie tracą na wartości. Należy uważać na metalowe części naszej garderoby, takie jak suwaki w tylnych kieszeniach spodni, ćwieki czy inne elementy. Mogą one przyczynić się do powstawania zarysowań, a nawet przecięć powierzchni skóry. Także farbujące materiały zostawiają ślady na naszej tapicerce. Warto zatem pomyśleć, nim wsiądziemy do samochodu w nowych, ciemnych, dżinsowych spodniach. Pamiętając o tym, pielęgnacja tapicerki będzie mniej problematyczna, a etap czyszczenia sprowadzi się jedynie do przetarcia powierzchni.

Do dzieła!

            Już wiesz, w jaki sposób dbać o swoją skórzaną tapicerkę samochodową. Zabiegi pielęgnacyjne powinny być powtarzane nie rzadziej niż co kwartał. Jeżeli masz jasną tapicerkę, należy zwiększyć tę częstotliwość. Pamiętaj o naszych cennych wskazówkach i ciesz się długo pięknym wyglądem wnętrza swojego samochodu.