Uważaj na oszustów – nie kupuj używanych części zamiennych

mechanik zmieniający części w samochodzie

Kupowanie części samochodowych może być drogie. Wiele osób z tego powodu szuka możliwości zaoszczędzenia pieniędzy. Jednak powinniśmy zawsze dobrze zastanowić się, czy warto kupować używane elementy. Ryzyko jest bardzo duże i często okazuje się, że ostatecznie na naprawę wydamy więcej, niż gdybyśmy od razu zakupili droższą, porządną część.

W niektórych przypadkach kupowanie używanych części ma sens, na przykład w przypadku montażu klasycznego samochodu, gdy części nie są już produkowane. Jednak zazwyczaj to nie jest najlepsze rozwiązanie. Części samochodowe mogą uratować życie i przy ich zakupach należy zachować ostrożność. Używana część samochodowa, która nie działa lub nie pasuje, nie robi wiele dobrego.

Jakość używanych części

Niestety jakość używanych części samochodowych bywa bardzo różna. Kupując je w ten sposób zazwyczaj znajdziemy więcej opcji, ale nie wszystkie części są takie same. Większy wybór oznacza większe prawdopodobieństwo, że niektóre z nich będą niższej jakości lub nie będą dobrze dopasowane do naszego konkretnego modelu samochodu. Niska jakość często wiąże się z problemami z dopasowaniem i zakończeniem napraw, które mogą powodować więcej kłopotów i wydatków, niż są tego warte.

Zdarzają się jeszcze gorsze sytuacje. Może się okazać, że trafimy na oszusta, który sprzeda nam część powypadkową. Niestety wciąż można spotkać sytuację, kiedy ktoś wyjmuje części z samochodu przeznaczonego do kasacji, myje je i sprzedaje. W takich sytuacjach, jeżeli nie znamy się na mechanice, może się okazać, że kupimy część, która teoretycznie wygląda świetnie, zapłacimy za nią bardzo dużo, a nasz mechanik powie, że do niczego się ona nie nadaje.

audi

Szukasz części do Audi? Sprawdź ofertę Auto PU z Krakowa – zaufanego sklepu z częściami oryginalnymi oraz wysokiej jakości zamiennikami.

Czasem ciężko rozpoznać na pierwszy rzut oka powypadkową część, zwłaszcza jeżeli nie jesteśmy specjalistami. Nawet zaufany mechanik może nie zauważyć ukrytych wad i uszkodzeń. Oszuści się tym nie martwią, niestety ma to ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Może to doprowadzić do nagłej awarii w najmniej spodziewanym momencie. W takich sytuacjach łatwo stracić panowanie nad pojazdem i spowodować wypadek. To naprawdę zagraża naszemu zdrowiu i życiu.

Nawet jeżeli część od oszusta nie spowoduje wypadku, to może nie zadziałać, kiedy będzie taka potrzebna. Tragicznym przykładem są tutaj poduszki powietrzne. Niektórzy, żeby zaoszczędzić, potrafili kupować je z powypadkowych samochodów, ponieważ w trakcie zderzenia nie wystrzeliły. Niestety takie części mogą nie zadziałać w momencie zderzenia. Oznacza to, że poduszka nie wystrzeli i być może nie będzie mogła uratować naszego życia. Na takich rzeczach nie można oszczędzać.

Gwarancja jakości

Musimy zdawać sobie sprawę, że nowe części zawsze objęte są gwarancją. W zależności od części może różnić się ona czasem trwania, jednak zawsze możemy liczyć na to, że jeżeli nie zawinimy, to zostanie ona wymieniona. To ogromne zabezpieczenie, którego nie mamy w przypadku części używanych. Jeżeli padniemy ofiarom oszustwa i część się rozpadnie, to po prostu stracimy pieniądze.

W dzisiejszych czasach nie warto ryzykować i kupować używanych części do samochodu. Mają one zazwyczaj gorszą jakość, a w niektórych przypadkach mogą wręcz zagrażać naszemu zdrowiu i życiu, jeżeli nie zadziałają w odpowiednim momencie. Co więcej nie otrzymamy na nie gwarancji, a całościowy koszt napraw będzie znacznie wyższy. Lepiej jest zakupić nowe części. Jeżeli nasz budżet jest naprawdę napięty, możemy nie kupować oryginałów i zdecydować się na zamienniki.