Zawód kierowcy zawodowego a stan zdrowia

kierowca tira

Aby zostać kierowcą zawodowym, należy spełniać szereg warunków i być odpowiednio przygotowanym do podjęcia pracy. Przyszły kierowca powinien być świadomy wyzwań i czuć się swobodnie za kierownicą. O jakich wymaganiach zdrowotnych powinien wiedzieć? Do kogo trzeba się zgłosić? Przygotowaliśmy krótki zestaw ważnych informacji.

Warunki do spełnienia dla przyszłych kierowców

Jeśli myślisz o pracy jako kierowca, przede wszystkim trzeba odbyć kurs i zdać egzamin na prawo jazdy kategorii B, umożliwiające kierowanie pojazdami dostawczymi i osobowymi do 3,5 tony. Kolejno, wymagany jest dokument pozwalający kierować pojazdami wielkogabarytowymi, bądź wielkotonażowymi. Kierowca, planując własną ścieżkę kariery, może przewidywać zdobycie kolejnych kategorii, na przykład C, C+E, D, D+E. Poza tym jest zobowiązany co 5 lat od daty uzyskania kwalifikacji zawodowej do ukończenia tak zwanego szkolenia okresowego, którego celem jest przypomnienie i doskonalenie zdobytej wcześniej wiedzy, uzupełnienie jej o nowe informacje i przepisy. Minimalny czas trwania takiego szkolenia wynosi pięć dni, a odbywa się ono w terminach dogodnych dla kursantów w ośrodkach szkolenia kierowców.

Kierowcy zobowiązani są do powtarzania badań lekarskich. Ich częstotliwość zależy od wieku, co 5 lat wykonują je kierowcy przed 60 rokiem życia, a co 30 miesięcy starsi. Ich zadaniem jest wykluczenie przeciwwskazań do wykonywania zawodu kierowcy jeśli chodzi o narząd wzroku, słuchu i równowagi, ocena stanu nerek i układów takich jak: nerwowy, sercowo-naczyniowy i oddechowy. Sprawdza się również poziom cukru, choć cukrzyca nie powoduje wykluczenia z zawodu, należy wtedy częściej poddawać się badaniom.

mężczyzna u lekarza

Pamiętaj, że przed podjęciem pracy istotna jest wizyta u lekarza medycyny pracy – w Gdyni możesz liczyć na rzeczową i sumienną poradę specjalisty

Kierowcy zawodowi w związku ze specyfiką zawodu są zobowiązani do poddania się badaniom psychologicznym, których celem jest sprawdzenie sprawności intelektualnej, osobowości, temperamentu i zdolności koncentracji, co ma zapewnić bezpieczeństwo na drodze nie tylko kierowcy, ale również innym użytkownikom drogi. Do wykonywania zawodu kierowcy wykluczają nieprawidłowe widzenie obuoczne i zmierzchowe lub zawężone jego pole, niska ostrość wzroku, jak również zaburzenia w rozpoznawaniu barw, problemy ze słuchem oraz nieodpowiednia dla zawodu sprawność psychoruchowa i koordynacja wzrokowo-ruchowa.

Predyspozycje wymagane w zawodzie kierowcy zawodowego

Zawód kierowcy zawodowego wymaga szczególnych predyspozycji i umiejętności, na przykład: koordynacji wzrokowo-ruchowej, znajomości języków, szczególnie u kierowców, którzy wyjeżdżają poza granice kraju, ale nie tylko, umiejętności nawiązywania kontaktów z innymi, szczególnie jeśli chodzi o kierujących autobusami, dobrego wzroku i umiejętności czytania map, aby nie zgubić się w trasie, umiejętności szybkiego reagowania na sytuacje zdarzające się na drodze,  odpowiedzialności, punktualności, a niekiedy i umiejętności matematycznych

Wady i zalety zawodu kierowcy zawodowego

Zalety wykonywania zawodu kierowcy wskazywane przez samych zainteresowanych w ankiecie to: dobre zarobki, samodzielność i przyjemność z wykonywania swojego ulubionego zawodu. Wśród wad kierowcy wskazywali głównie rozłąkę z rodziną, oddalenie od miejsca zamieszkania, czas pracy. Poza tym zawód kierowcy zawodowego nie sprzyja zdrowemu stylowi życia. Niezdrowe posiłki, jedzone szybko, gdzieś w trasie, najczęściej fast foody, napoje gazowane, zupki chińskie – są zaprzeczeniem racjonalnego odżywiania i dalekie od zaleceń lekarzy dietetyków. Wiele godzin za kółkiem, bez aktywności fizycznej sprzyja chorobom takim jak: nadciśnienie tętnicze, dolegliwościom ze strony kręgosłupa, chorobom serca, udarom i cukrzycy. Na to wszystko nakłada się stres związany ze specyfiką zawodu kierowcy, a polegający na nieustannym obowiązku zachowania czujności na drodze, przestrzeganiu przepisów drogowych i bycia w gotowości do reagowania na różne sytuacje. Do redukcji stresu nie przyczyniają się także długie godziny spędzone w jednej pozycji.

Rola lekarza medycyny pracy przy wydawaniu orzeczeń kierowcom

Rola lekarza medycyny pracy w orzekaniu o zdolności do wykonywania zwodu kierowcy jest ogromna, często decyduje o bezpieczeństwie wszystkich użytkowników dróg. To on w oparciu o swoją wiedzę medyczną skierowuje na badania także specjalistyczne, które powinni przejść adepci do zawodu kierowcy i na podstawie ich wyników wydaje zgodę na dopuszczenie do pracy osoby je przechodzącej.

Wykonywanie zawodu kierowcy zawodowego wiąże się z odpowiedzialnością za życie swoje i innych, dlatego zdrowie kierujących pojazdami odgrywa tu kluczową rolę.